Szabad utat adott a Versenyképességi Tanács 2011. március 10-i ülésén a tagállamok 25 országból álló csoportjának, hogy az úgynevezett megerősített együttműködés keretében egységes szabadalmi rendszert hozzon létre. A szabadalom gyorsabb, egyszerűbb és olcsóbb bejegyeztetése ösztönzi az innovációt és növeli az európai vállalkozások versenyképességét - jelentette ki az ülésen elnöklő Cséfalvay Zoltán államtitkár.

Minden feltétele megvan annak, hogy a tagállamok előrelépjenek az egységes szabadalom csaknem fél évszázada megoldatlan ügyében – jelentette ki Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai államtitkára a Versenyképességi Tanács ülésén 2011. március 10-én. A miniszterek tanácskozásának kiemelt napirendi pontja volt annak a megerősített együttműködésnek jóváhagyása, amelynek célja, hogy a résztvevő 25 tagállam megteremtse az egységes európai szabadalmi rendszert. Az államtitkár kifejezte a magyar elnökség ama meggyőződését, hogy a döntés mind az 500 millió európai polgár és az egész európai üzleti szektor javát szolgálja – nemzetiségüktől függetlenül.

A Tanács felhatalmazta a tagállamok 25 országból álló csoportját arra, hogy az uniós alapszerződés vonatkozó rendelkezéseinek megfelelően megerősített együttműködést alakítson ki az egységes szabadalmi oltalom létrehozásának területén. A tagállamok nagy többsége egyértelművé tette, hogy nem akar több időt vesztegetni és előre kíván lépni ezen a területen. Mindhárom EU-intézmény jogi szolgálata úgy ítélte meg, hogy a megerősített együttműködés elindításának megvannak a jogi feltételei. Az Európai Parlament február 15-én nagy többséggel hozzájárulását adta a megerősített együttműködés létrehozásához. A magyar elnökség erejét nem kímélve fáradozott azon, hogy a kínálkozó lehetőséget felhasználja, és megállapodást érjen el az új egységes szabadalomról.

A megerősített együttműködés nyitott marad

Az elnökség nevében Cséfalvay Zoltán államtitkár hangsúlyozta, hogy az lenne az ideális, ha valamennyi tagállam részt venne ebben a fontos projektben, és a hosszú távú cél ez is marad. De meg kell ragadnunk az alkalmat, hogy majdnem ötven év sikertelensége után továbblépjünk – vélekedett Cséfalvay. Emlékeztett arra, hogy az elnökség különös figyelmet szentel az uniós innovatív ipar, főként a kis és középvállalkozások versenyképességének növelésére, márpedig ehhez elengedhetetlen az egységes szabadalom létrehozása az EU-ban. A status quo – a széttagolt, bonyolult és drága, jogilag bizonytalan szabadalmi rendszer – fenntartása nem jöhet szóba. Ugyanakkor az elnökség nagy fontosságot tulajdonít annak, hogy a megerősített együttműködés nyitott marad a részt nem vevő tagállamok számára, hogy bármely nekik megfelelő időpontban csatlakozzanak.

Most az a feladat, hogy tartalommal töltsék meg a megerősített együttműködést, azaz ki kell alakítani az egységes szabadalom részletes szabályozását, beleértve a nyelvi-fordítási rezsimet is. Cséfalvay Zoltán elmondta, a magyar elnökség mindent megtesz, hogy fenntartsa a lendületet, és azt várja, hogy a Bizottság minél hamarabb terjessze be jogszabályjavaslatait a Tanácsnak, hogy az folytathassa a munkát.

Ösztönzés az innovációnak

Régóta ismert, hogy a szétforgácsolt szabadalmi rendszer milyen közvetlen költségekkel jár. Éves szinten az egységes szabadalmi oltalom hiánya 700-800 millió euró veszteséget jelent a vállalkozói szektornak. Az innovációs képesség csökkenésében megnyilvánuló, láthatatlan indirekt költségek azonban még nagyobbak. Persze nem a szabadalmi rendszer széttöredezettsége az egyetlen oka az alacsonyabb uniós innovációs szintnek. Ám egy jobb minőségű, egyszerűbb, olcsóbb és a sokkal inkább vállalkozóbarát szabadalmi rendszer ösztönzőleg hat a kutatás-fejlesztésbe irányuló befektetésekre és növeli az EU innovációs képességét – mutatott rá Cséfalvay államtitkár az eu2011.hu-nak adott interjújában.

Nagyon kiterjedt egyeztetésre volt szükség

„Történelmet csináltunk” – fogalmazott Cséfalvay Zoltán a Michel Barnier belső piacért felelős biztos társaságában tartott sajtóértekezletén, a megerősített együttműködés elindítására felhatalmazó tanácsi határozat elfogadása után. Kiemelte, hogy „nagyon kiterjedt egyeztetésre volt szükség” ahhoz, hogy 12-ről 25-re nőjön a megerősített együttműködésben részt venni kívánó tagállamok száma.

Kérdésekre válaszolva a magyar államtitkár és Barnier biztos is kitért az Európai Unió Bírósága március 8-i állásfoglalására, amely a jogviták rendezésére létrehozandó európai és közösségi szabadalmi bíróságról szóló nemzetközi megállapodás tervezetéről adott véleményt. Cséfalvay jelezte, hogy a bíróság állásfoglalása alapos tanulmányozást igényel, de az uniós intézmények jogi szakértői szerint a jövendő egységes jogorvoslati rendszer és a megerősített együttműködés két külön kérdés.

Barnier hangsúlyozta, hogy a Bizottság a megerősített együttműködésen belüli szabályozási javaslatai kidolgozásakor tüzetesen megvizsgálja az EU-bíróság állásfoglalását, és azt messzemenően figyelembe veszi. Úgy vélte, az egységes szabadalmi oltalom ügyében a Tanácsnak sikerült olyan megoldást találnia, amely „jogilag szilárd, gazdaságilag nélkülözhetetlen és politikailag elfogadható”.

(eu2011.hu)