Átadták pénteken a dohányipari berendezések és alkatrészek előállításával foglalkozó Hauni Hungaria Gépgyártó Kft. másfél milliárd forintból épült új, 4200 négyzetméteres üzemcsarnokát Pécsen.

Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságstratégiáért felelős államtitkára beszédében kiemelte, hogy Magyarország a pénzügyi stabilitás megteremtésével, a rugalmas munkaerőpiaci szabályozással, az adminisztráció csökkentésével és a duális képzési rendszer bevezetésével kedvező környezetet teremt a külföldi tőkebefektetésekhez, az itt működő külföldi vállalatok érdekeltségeinek bővítéséhez.

A Pécsen tizenkilenc éve működő és több mint ezer embert foglalkoztató Hauni Hungaria jó példája annak, hova juthat el egy cég, ha megtalálja az ország által kínált lehetőségeket - jelentette ki az államtitkár.

Fotó:NGM

A vonzó gazdasági környezet megteremtése szempontjából Cséfalvay Zoltán kedvezőnek nevezte, hogy Magyarország kilenc év után idén nyáron kikerült a túlzottdeficit-eljárás alól, valamint azt is, hogy visszafizette IMF-hitelét. Célszerűnek nevezte azonban, hogy a szakképzés után a jövőben a felsőoktatásra is kiterjesszék a duális képzést.

A 2014-2020 közötti európai uniós költségvetési időszakról szólva elmondta: Magyarország a strukturális és kohéziós alapokból érkező forrás 60 százalékát közvetlenül gazdaságfejlesztésre szeretné fordítani a gazdaság további növekedése érdekében. Ez hét év alatt 4300 milliárd forint támogatást jelent a termelő szektornak, és jelentős változás a most záruló időszak gyakorlatához képest - hangsúlyozta.

Páva Zsolt, Pécs fideszes polgármestere arról szólt, hogy bár a Baranya megye legnagyobb ipari termelő vállalataként számon tartott Hauni Hungaria fejlődése komoly siker, a cégnek otthont adó város továbbra is elkeseredett küzdelmet folytat gazdaságának élénkítéséért, a szén- és uránbányászat idején betöltött pozíciójának visszaszerzéséért.

Fotó: NGM

A polgármester beszélt a városban tapasztalható összefogásról, arról hogy az önkormányzat erősíti kapcsolatát a vállalkozásokkal. Hozzátette, a csődbe ment Elcoteq gyártóbázisán már a Flextronics és a Jabil termel és a cégek betelepülését előmozdítandó, a közelmúltban megkezdődött a Déli Ipari Park közművesítése.

Jakabucz Ildikó, a Hauni Hungaria ügyvezetője emlékeztetett arra, hogy a Hauni Hungaria a német a Hauni AG magyarországi leányvállalataként jött létre, amely 10 ezer négyzetméteren, 210 dolgozóval kezdte meg a termelést 1994-ben, miután megvásárolta a Sopianae Gépgyár csarnokait és gépeit. A kft. gyártócsarnokainak összterülete ma 45 ezer négyzetméter. Az ezer dolgozó közül 200-250 az utóbbi két évben nyert felvételt, és még további 200 kölcsönzött alkalmazottnak is munkát adnak. A beszállító partnereik száma meghaladja a százat.

Kérdésre válaszolva az ügyvezető elmondta: a pénteken átadott gyártócsarnokot saját forrásból építtette fel a cég, a munkahelyek megtartásáért pedig fejlesztési adókedvezményt kap.

Jakabucz Ildikó üdvözölte a kormányzatnak a duális képzés bevezetésére vonatkozó intézkedését és jelezte: a vállalatnak a Pécsi Tudományegyetemmel való együttműködése hasonló lehetőséget kínálhat a mérnökképzés terén is.

Jürgen Spykman, a Hauni AG igazgatóságának tagja arról szólt, a Hauni Hungaria telephelye elérte a beépíthetőség határát, a cég sikerei és a kiváló magyar-német kapcsolatok miatt azonban tervezik az üzemi terület növelését. "A magyar állam támogatási politikája könnyíti a beruházási döntéseinket" - jegyezte meg

(MTI)