Lezárult a magyar EUREKA elnökség, a záró konferencia keretében sor került Montenegró EUREKA tagságának, valamint Kanada társult tagságának jóváhagyására, Korea társult tagságának meghosszabbítására. Az egyéves magyar EUREKA elnökség eredményeiről Cséfalvay Zoltán a Nemzetgazdasági Minisztérium, Parlamenti és Gazdaságstratégiáért Felelős Államtitkára tartott kollégáival közös sajtótájékoztatót.

Cséfalvay Zoltán emlékeztetett, az EUREKA program 1985-ben azzal a céllal jött létre, hogy kutatás-fejlesztési (K+F) projektek támogatásával járuljon hozzá Európa versenyképességének javításához. Ez idő alatt nagyjából négyezer projekt keretében, mintegy 30 milliárd eurónyi összeget forgatott meg. Ennek a programnak az elnökségét vette át hazánk az EU-elnökség után, tavaly júliusban egy évre és adja át most ezt a pozíciót Törökországnak.

fotó: Pelsőczy Csaba

Az államtitkár elmondta, elnökségünk alatt négy fontos célt tűztünk ki: az EUREKA pozícionálását az európai K+F programok között, az ipar közeli projektek támogatásának elősegítését, a pénzügyi keretek bővítését és a program regionális dimenziójának erősítését.

Cséfalvay Zoltán kiemelte, Magyarország elnökségének idején sikerült több területen is áttörést elérni. Egyrészt a szervezet bővítése járt sikerrel, hiszen Montenegró új tagállamként csatlakozott az EUREKA-hoz, Kanada társult tagként lépett be, míg a Koreai Köztársaság eddigi társult tagságát újabb három évre meghosszabbították.  Fontos lépésként értékelte, hogy aláírták a Budapest Dokumentumot, amely az EUREKA egyik legsikeresebb programjának az EUROSTARS1-nek a helyébe lépő EUROSTARS2-nek nyújt majd szabályozási keretet.

John Sanja Vlahovic, Cséfalvay Zoltán(fotó: Pelsőczy Csaba)

Az államtitkár a EUROSTARS programról szólva elmondta, ez a lehetőség a kis- és közepes vállalkozásoknak (KKV) nyújt támogatást K+F eredmények ipari termékként való hasznosításához, 50 százalékos közösségi (tagállami és uniós) hozzájárulással. Mint mondta, a program 2007-13 között a tervezett 800 millió eurós kerethez képest 1 milliárdos forrást biztosít, 2014-20 között pedig a EUROSTARS2 várhatóan 2-3 milliárd eurónyi megnövelt keretet nyújt majd. Hangsúlyozta, a kormány támogatja a hazai cégeket abban, hogy ilyen pályázatokon induljanak, ezért idén tavasszal 1 milliárd forintos kiírást tett elérhetővé számukra és a tervek szerint ez a következő években is így lesz.

Erdő Sándor, az EUREKA magas szintű munkacsoportjának elnöke a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: elnökségünk idején sok olyan eredményt sikerült elérni, amelyek már mérhető változásokat mutatnak az elfogadott K+F projektek trendjeiben, továbbá az innováció finanszírozása területén is jelentős lépéseket tettünk nemzetközi pénzügyi szervezetekkel közösen, melyek segíthetnek a KKV támogatásának megkönnyítésében.

John McDougall, Erdő Sándor, Cséfalvay Zoltán, Sanja Vlahovic, Davut Kavranoglu (fotó: Pelsőczy Csaba)

Davut Kavranoglu Törökország tudományos, ipari és technológiai miniszterhelyettese hazája nevében örömének adott hangot, hogy az EUREKA elnökségét átvehetik és köszönetet mondott a magyar elnökségnek értékes tapasztalataik megosztásáért.

John McDougall, kanadai Nemzeti Kutatási Tanács elnöke sok szerencsét kívánt az új elnökségnek és meggyőződésének adott hangot, hogy a magyar elnökség alatt társult tagként a szervezethez csatlakozó Kanada vállalkozásai komolyan profitálhatnak azokból a gyümölcsöző együttműködésekből, amelyet a program kínál.

John McDougall, Erdő Sándor, Cséfalvay Zoltán, Sanja Vlahovic, Davut Kavranoglu (fotó: Pelsőczy Csaba)

Sanja Vlahovic a friss EUREKA tag Montenegró tudományos minisztere a tagsággal járó előnyök mellett az azzal járó felelősségről is beszélt, mint mondta, reményeik szerint a következő miniszteri konferencián már számos új montenegrói projektet tud majd kollégáinak bemutatni.

(kormany.hu)