A 114 pontból álló “Egyszerű Állam” programnak köszönhetően a vállalkozások adminisztrációs terhei 500 milliárd forinttal csökkenek, az ehhez szükséges jogszabályokat még 2012 folyamán elfogadják. A vállalkozói érdekvédők üdvözölték a programot, és további lépéseket sürgetnek.

Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára a programot bemutató csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a 114 lépés összeállítása során szorosan együttműködtek a vállalkozások érdekvédelmi szervezeteivel, mivel ők tudják pontosan, hogy melyek azok a területek, ahol érdemi tehercsökkentést lehet elérni. A cégek számára a tervek szerint 500 milliárd forint megtakarítást jelentő programot múlt heti ülésén fogadta el a Kormány.

fotó: Pelsőczy Csaba

Az államtitkár elmondta azt is, hogy a magyar vállalkozások különösen sokat költenek bürokráciára, elemzések szerint e költségek elérik a GDP 10 százalékát. Közvetlen versenytársainknál ugyanez a szám csak 3 százalék, emiatt jelentős a versenyhátrányunk. Ezért is kiemelkedően fontos az adminisztráció csökkentése, hogy az állam ne terhelje feleslegesen a magánszektor szereplőit - húzta alá Cséfalvay Zoltán.

Az államtitkár példaként említette, hogy egy átlagos vállalkozás jelenleg 3 millió forintot fordít bürokráciára, a program végrehajtása után az ilyen célú kiadásai 500 ezer forinttal csökkenhetnek. A politikus úgy fogalmazott: ez minden szereplőnek pozitív, jó a vállalkozásoknak és jó az államnak is, mert a felszabaduló erőforrásokat a cégek munkahelyteremtésre, fejlesztésekre tudják fordítani, ami így hozzájárul az adóbevételek növekedéséhez is.

fotó: Pelsőczy Csaba

Az Egyszerű Állam programból az államtitkár kiemelte a felesleges adatszolgáltatások leépítését, a kormányhivatalok ügyintézési határidejének csökkentését, a telephely engedélyeztetések és az adóbevallások egyszerűsítését, valamint a pályázati rendszer átalakítását.

Az üzleti környezet fejlesztése során három nagy területre koncentrál a tárca - mondta az államtitkár. Az adócsökkentés több pénzt hagy a vállalkozásoknál, a foglalkoztatási területen pedig az új törvények megnyitják a lehetőséget a rugalmas munkaerőpiac megteremtése előtt.
A politikus harmadik pontként említette az állam hatékonyabb működését, ami az Egyszerű Állam program keretében történő bürokrácia-csökkentést és az állami költségvetés stabilitását jelenti.

A program kidolgozását koordináló munkacsoportban résztvevő vállalati érdekképviseleti vezetők üdvözölték a program elfogadását. Jelezték, hogy a végrehajtás során is szeretnének együttműködni a minisztériummal, valamint megegyezés volt arról is, hogy olyan rendszer kiépítésre van szükség, ami megakadályozza a bürokrácia újraépülését.

Antalffy Gábor, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége (KISOSZ) ügyvezető elnöke rámutatott, hogy a kisvállalkozók jellemzően a piacról vásárolják az adminisztrációhoz szükséges szolgáltatásokat, a bürokrácia-csökkentés számukra így közvetlen költségcsökkentési lehetőséget jelent.

Vadász György, az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy az állam a bürokrácia leépítésével segíthet a legkisebb ráfordítással a cégeknek, mert nem szükséges hozzá jelentős költségvetési kiadás.

Kovács Patrik, a Fiatal Vállalkozók Országos Szövetsége (FIVOSZ) elnöke arról beszélt, hogy tapasztalatok szerint a vállalkozó kedvű fiatalokat legtöbbször az állami szabályozó környezet átláthatatlansága riasztja el attól, hogy céget alapítsanak.

A programról részletesen itt.

(kormany.hu)