Az Európai Unióban kiemelt területként kell kezelni az innovációt, sokkal több forrást szükséges fordítani e célra – hangsúlyozta Cséfalvay Zoltán a „Nők a tudományban, innovációban és technológiában a digitális korszak idején” című konferencián. Az eseményt követő sajtótájékoztatón Neelie Kroes, digitális politikáért felelős EU-biztos azt hangsúlyozta: felhasználatlan tehetségforrás a női munkaerő.

Cséfalvay Zoltán a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és gazdaságstratégiáért felelős államtitkára Neelie Kroessal, az Európai Bizottság alelnökével tartott hétfőn sajtótájékoztatót a „Nők a tudományban, innovációban és technológiában a digitális korszak idején” című konferencia kapcsán.

fotó: Pelsőczy Csaba

Az államtitkár hangsúlyozta: tudatában kell lenni, hogy vannak bizonyos hiányosságok a kutatás-fejlesztés és a női tudományos életpálya kialakítása területén. Szakadék van az Európai Unió, valamint az Egyesült Államok és Japán közt, hiszen az Unió GDP-jét tekintve évente 0,8 százalékkal kevesebbet fordít kutatás-fejlesztésre, mint az Egyesült Államok és 1,5 százalékkal kevesebbet, mint Japán. A célok végrehajtása területén is eltérések mutatkoznak – folytatta Cséfalvay Zoltán – „az Európai Uniónak el kell érnie, hogy a GDP 3 százalékát a kutatás fejlesztésére fordítsa”.

További hiányosság lehet az is, hogy az Unió régi és új tagállamai közt nagy szakadék tátong az innovációs ráta tekintetében is: az új tagállamok kevésbé férnek hozzá a lehetséges támogatásokhoz – húzta alá az államtitkár.

A fejlesztés negyedik akadálya a nők és férfiak tudományos pályafutása közti különbség – világított rá Cséfalvay Zoltán: a nők egy elért szint után könnyen akadályba ütközhetnek, tehát életbe lép az úgynevezett üvegplafon-effektus.

fotó: Pelsőczy Csaba

Az államtitkár kifejtette: hazánkban az egyetemi hallgatók közel fele nő, azonban ez az arány a kutatók között már csak 30 százalékra tehető. Hangoztatta: a problémával foglalkozni kell, és ha többet fektet az Európai Unió és hazánk a kutatásokra, sokkal több támogatás jöhet vissza.

Neelie Kroes, digitális politikáért felelős EU-biztos kifejtette: felhasználatlan tehetségforrás a női munkaerő. Nagyon fontos, hogy a nők ne csak, mint felhasználók vegyenek részt az infokommunikációs eszközök használatában, hanem azok gyártásában és szervezésében is szerepet kapjanak. Az alelnök asszony rámutatott: az új tagállamok legfeljebb azért férhetnek hozzá kevesebb támogatáshoz, mert beadványaik nem sikeresek.

A biztos a médiatörvénnyel kapcsolatos kérdésekre válaszolva ismertette: bár kezdetben eltértek a vélemények a törvénnyel kapcsolatban, de a Kormánnyal történt hosszú egyeztetések után összeértek az álláspontok. Kiemelte: fontos, hogy a jogszabály a gyakorlatban tudjon működni.

(kormany.hu)