Az Európai Unió magyar elnökségének mottójául választott „Erős Európa” megteremtése erősebb európai gazdaságot feltételez. Ennek elérése érdekében a gazdasági válságból való gyors kilábalást, az európai gazdaság globális versenyképességének javítását és az Európa 2020 Stratégia hosszú távú céljait egyaránt szolgáló szerkezeti reformok gyors és következetes végrehajtására van szükség.
Az első európai szemeszternek kulcsszerepe van abban, hogy a gazdaságpolitikáik jobb összehangolásával a tagállamok erőfeszítései európai szinten is hozzájáruljanak a közös célok eléréséhez. Az Európai Bizottság Éves Növekedési Jelentése, illetve az Európai Tanács márciusi következtetései helyesen azonosítják azokat a legfontosabb területeket, amelyeken a tagállamok részéről beavatkozás szükséges ennek érdekében.
Európa és Magyarország céljai egybeesnek, hiszen a dinamikusan és kiegyensúlyozottan bővülő, versenyképes magyar gazdaság képes érdemben hozzájárulni az európai gazdaság erősödéséhez. Magyarország első Nemzeti Reform Programja arra törekszik, hogy megfelelő és hiteles választ adjon azokra a szerkezeti problémákra – elsősorban az alacsony foglalkoztatásra és a magas államadósságra –, amelyek jelenleg fékezik a magyar gazdaság dinamikus és kiegyensúlyozott növekedését.
A Nemzeti Reform Program összeállítása során Magyarország arra törekedett, hogy kövesse az Európai Bizottság által megfogalmazott tartalmi, szerkezeti és terjedelmi ajánlásokat. Ennek megfelelően a Program legfontosabb törekvése azoknak a hosszú távú szerkezeti reformoknak a bemutatása, amelyek a gazdasági növekedés dinamizálását, a foglalkoztatás bővítését és az államadósság fenntartható szintre mérséklését szolgálják, és amelyek jól illeszkednek nemcsak az Éves Növekedési Jelentésben megfogalmazott prioritásokhoz, de a „Euro Plusz” megállapodás legtöbb eleméhez is (amelynek egyébként Magyarország nem részese). A növekedést elősegítő strukturális reformok mellett a Nemzeti Reform Program megerősíti azokat a 2010. novemberben bejelentett számszerű vállalásokat is, amelyekkel Magyarország az Európa 2020 Stratégia öt kiemelt célkitűzéséhez – saját adottságainak és nemzeti prioritásainak megfelelően – hozzá kíván járulni, és bemutatja az azok eléréséhez tervezett, legfontosabb kormányzati intézkedéseket.
Magyarország a Nemzeti Reform Programját a Konvergencia Programmal összhangban állította össze, és a Kormány jóváhagyását követően a két dokumentumot egy időben nyújtja be az Európai Bizottság számára.
A Nemzeti Reform Programot a csatolt dokumentumban olvashatja!
(Nemzetgazdasági Minisztérium, Parlamenti és Gazdaságstratégiáért Felelős Államtitkárság)