Cséfalvay Zoltán szerint a számok nem igazolják vissza azt, hogy a tehermegosztás politikája visszavetette volna a gazdasági növekedést és a beruházások ütemét. Az államtitkár a köztévében azt mondta: a 2011-2012-es átalakítások eredménye beérett, és a mostani gazdasági növekedés nem hasonlítható össze a 2006-ossal, mivel az eladósodásból finanszírozott volt, míg a mostani stabil államháztartási alapokon nyugszik.
Most az egyre gyorsuló gazdasági növekedés biztos államháztartási alapokon áll, szemben a 2006-ossal, amikor eladósodásból finanszírozott bővülésnek lehettünk tanúi – jelentette ki Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára az M1 Ma reggel című műsorában.
Mint mondta: most kezdenek beérni azok az átalakítások, melyeket a kormány keresztülvitt 2011-2012-ben. Tudjuk, hogy ez nem volt egyszerű és könnyű, ezért tisztelet jár minden magyar állampolgárnak – szögezte le.
Ha összehasonlítjuk a tavaly januári és az idén januári adatokat, akkor kijelenthetjük, hogy infláció gyakorlatilag nincs. Csakhogy ebben nagyon sok az egyedi tényező, például a rezsicsökkentés és az energiaárak alakulása – magyarázta az államtitkár.
Beszélt arról is: a számok nem igazolják vissza, hogy a tehermegosztás politikája visszafogja a gazdasági növekedést és a beruházásokat. Hangsúlyozta: a gazdasági növekedés gyorsul, a beruházási ráta pedig az uniós szint felett van.
A forint árfolyamváltozása szerinte egyértelműen külső okokra vezethető vissza: lassul a kínai gazdaság növekedési üteme, és az amerikai jegybank szűkíti eszközvásárlási programját, ezért a feltörekvő piacok bizonytalanok. Éppen most válik el az, hogy Lengyelország, Csehország, Magyarország, a kelet-közép-európai feltörekvő piacok mások, mint, mondjuk, India, Brazília vagy Kína. Itt a gazdaság szorosan kötődik az európai piachoz, ezek az országok masszív kereskedelmi többlettel rendelkeznek és stabil az államháztartásuk – magyarázta Cséfalvay Zoltán.
(hirado.hu)