Magyarországnak erős és versenyképes műszaki értelmiségre van szüksége, mert nélkülük elképzelhetetlen a gazdasági fejlődés - mondta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára csütörtökön Kecskeméten. Hangsúlyozta: szükséges az államháztartás hiányának a kordában tartása, de az államadósságot csak növekvő gazdasággal lehet csökkenteni, amihez pedig versenyképes gazdaságra van szükség.
Az 5. Magyar Műszaki Értelmiség Napján, a kecskeméti Katona József Színházban tartott előadásában az államtitkár leszögezte: nem véletlen, hogy a rendezvény Kecskemétre került, mert a város az utóbbi években "a térképre került" a műszaki fejlesztés és az ipari fejlesztés területén is.
Cséfalvay Zoltán szerint Magyarországon szükség van a kutatás-fejlesztés (K+F) támogatásának megerősítésére.
Utalt arra, hogy Európa leszakadóban van a kutatás-fejlesztés területén. Az új versenytársak között Indiát, Kínát és Brazíliát említette az államtitkár.
Európában évente a GDP 1,9 százalékát költik kutatás-fejlesztésre, míg Japánban ennél a GDP 1,5 százalékával, míg az Amerikai Egyesület Államokban a GDP 0,8 százalékával költenek többet. Magyarország a GDP 1,15 százalékát költi K+F-re, amit az évtized végére 1,8 százalékra tervezik emelni.
Ha Európa nem akar leszakadni és versenyképes akar maradni, akkor a ráfordításokat erősíteni kell - tette hozzá. Cséfalvay Zoltán utalt a nemzetközi tapasztalatokra, mely szerint a kutatás-fejlesztést legjobban adó oldalon lehet segíteni.
Kroó Norbert akadémikus az ünnepi ülésen elmondott előadásában kiemelte: a XXI. században a hasznosított tudás a jellemzője egyes államok gazdasági erejének, szemben a múlt század ötvenes éveivel, amikor a hadsereg és az acélipar volt a meghatározó.
Előadásában kitért arra, hogy a tehetség nem csak genetikai képesség, a tehetségeket fejleszteni lehet, ezért növelni kell az oktatási befektetéseket.
Michelberger Pál akadémikus, Tudomány, mesterség, művészet és gazdaság összhangzattana a járműiparban címmel tartott "szubjektív" áttekintést, a magyar mérnökök szerepéről az elmúlt 200 év járműiparában.
Frank Klein, a Mercedes-Benz Hungary Manufacturing Kft. ügyvezető igazgatója, a Kecskeméten épülő gyár igazgatója előadásában kiemelte: Kecskemétre egy vízió megvalósítása miatt érkeztek, mert itt fogják a prémium kompakt szegmenst bővíteni és új alapokra helyezni. A Mercedes-Benz ma is élen jár a szegmensben, s a jövőben egy platformra négy modellt terveznek - fűzte hozzá.
Frank Klein szilárd meggyőződése, hogy a Mercedes gyár az egész térségre komoly hatást gyakorol. A sikeres termeléshez egy felkészült projektcsapatra van szükség, akiknek a gerincét a mérnökök adják - tette hozzá.
A délelőtti plenáris ülés végén felhívást fogadtak el a résztvevők.
A felhívás szerint "Magyarország jelenlegi gazdasági és társadalmi válságából való felemelkedésének szükségszerű útja társadalmunk kulturális, erkölcsi és szakmai felemelkedésének elősegítése a közjó középpontba állításával, az ember méltóságának, a munka kultúrájának és az egyén és a közösség harmóniájának a helyreállításával".
(MTI)