Az Európai Unió számára kiemelten fontos az innováció, a kutatás és fejlesztés bővítése, ebben nagyon jelentős feladatot kap a budapesti központú Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) - mondta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára csütörtökön Budapesten, az EIT-nek a magyar uniós elnökséghez kapcsolódó nemzetközi konferenciáján.

Az EIT ténylegesen egy éve kezdte meg tevékenységét Budapesten. Az eltelt egy év eredménye három tudás- és innovációs közösség (KIC - Knowledge and Innovation Community) létrehozása volt, a KIC-ek neves európai egyetemeket, kutatóközpontokat és innovatív cégeket "hoznak össze" a klímaváltozás hatásainak csökkentésére, az innovatív energia és az infokommunikációs technológiák fejlesztése témakörében.

Androulla Vassiliu, az EU oktatásért felelős biztosa a konferencián kiemelte: az Európai Bizottsággal együttműködve az EIT úttörő munkát végez a felsőoktatás, a kutatás-fejlesztés és az üzleti világ új formájú együttműködésének megteremtésében.

Cséfalvay Zoltán aláhúzta: a következő években Európának a kutatás-fejlesztésre kell összpontosítania, ennek érdekében az EU2020 stratégia jegyében kiemelt cél az, hogy az uniós országok átlagában a GDP 3 százalékára emeljék fel a tagországok a kutatás-fejlesztésre fordított összegeket.

Az államtitkár szerint a vállalkozásoknak kulcsszerepe van az innovációs folyamatokban, ők tudnak valódi munkahelyeket teremteni, amelyekkel a gazdasági növekedés üteme növekedhet. Most az egyes uniós tagállamok elsősorban a költségvetési konszolidációra, az államháztartási hiányok csökkentésére koncentrálnak, emiatt a banki forrásokon kívül a vállalkozások innovatív tevékenységének erősítésébe be kell vonni például a kockázati tőkét, vagy az egyes fejlődésre képes vállalkozásokat a nagyobb innovatív cégek tőkéjével kell megerősíteni.

Cséfalvay Zoltán hangsúlyozta: a tét az unió versenyképességének növelése, ebben az innováció kiemelt fontosságú.

Androulla Vassiliu elmondta: az Európai Bizottság figyel partnerei meglátásaira, számba veszi azokat, mielőtt véglegesítené jövőbeni innovációs terveit, és azok bemutatását. "Az ötlet az, hogy építsünk az intézmény korábbi tapasztalataira, és felkészüljünk az EIT terjeszkedésére. Az intézménynek megvan az a lehetősége, hogy  erős motorja legyen az európai innovációnak és vállalkozásnak" - hangsúlyozta az uniós biztos.

Martin Schuurmans, az EIT igazgató tanácsának elnöke kiemelte: jelenleg nincs európai vállalkozás a világ top 10 cégében. "Nem fog sem az Egyesült Államok, sem Kína várni Európára, az innováció területén jobb munkát kell végeznünk az elkövetkezendő 3 évben. Ez a folyamat Magyarországon már elkezdődött, ezt kell a jövőben erősíteni" - fűzte hozzá.

(MTI)