Nagy kérdés, hogyan lehet fenntarthatóvá tenni a rezsicsökkentést, amelynek része az energia árának csökkentése mellett az energiaszolgáltatások szabályozása, illetve az energiahatékony beruházások elősegítése is – mondta a Kossuth Rádió reggeli műsorának a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, hangsúlyozva: ez a három elem jelenti a rezsicsökkentés politikáját.

Cséfalvay Zoltán elmondta: azzal számolnak, hogy 2014 és 20 között több mint 100 milliárd forint jut majd az energiahatékonyságot erősítő lakossági beruházásokra. Ezek jelentős részét kedvezményes hitel formájában, vagy vissza nem térítendő támogatással és hitelekkel kombináltan juttatják el a lakossághoz. A tervek szerint évente 100 ezer lakást tudnak majd megújítani – mondta az államtitkár, hozzátéve: a részletek kidolgozása még zajlik.

A számok azt mutatják, hogy az önkormányzati szektor költségvetése stabil lábakon áll – jelentette ki az államtitkár az önkormányzatok adósságátvállalásáról szólva. Kifejtette: „az önkormányzatok javarészt azért adósodtak el 2002 és 10 között, a szocialista kormányzások idején, mert a különböző normatívák nem fedezték az önkormányzatok vállalt feladatait.” Úgy vettek fel hiteleket, hogy gyakorlatilag felélték azokat, és a pénzt működési költségekre fordították. Az új szabályok szerint az önkormányzatok továbbra is igényelhetnek új kölcsönöket fejlesztésre, de ehhez a Nemzetgazdasági Minisztérium engedélye is szükséges, a tárca pedig megvizsgálja az adott fejlesztés fenntarthatósági szempontjait – hívta fel a figyelmet.

Az eurózónához való csatlakozást firtató kérdésre Cséfalvay Zoltán úgy válaszolt: nem elég formálisan teljesíteni a mastrichti kritériumokat – hiszen azokat Görögország, Ciprus és Portugália is teljesítette –, hanem fontos megvizsgálni a gazdaság szerkezetét, helyzetét, állapotát is.

Az interjút meghallgathatja az alábbi linken.

(hirado.hu)