A magyar kormány jelentős erőfeszítéseket tesz annak elősegítésére, hogy a kis- és középvállalati szektor a magyar gazdaságban elkezdett szerkezeti reformfolyamat központjában legyen - mondta csütörtökön Londonban Navracsics Tibor.

A magyar miniszterelnök-helyettes a londoni City önkormányzata és a magyar nagykövetség közös szervezésében - a soros magyar EU-elnökség jegyében - megrendezett szakkonferencián szólalt fel. A politikus elmondta az üzletemberekből álló hallgatóságnak, hogy Magyarországon hozzávetőleg 55 kis- és középvállalat jut ezer lakosra, és ez "markánsan jobb" arány az EU-átlagnál, amely 40 vállalkozás ezer lakosra.

E vállalati szektor kiemelkedő nemzetgazdasági fontosságát hangsúlyozta felszólalásában Stuart Fraser, a City of London gazdaságpolitikai testületének elnöke is, aki elmondta: a brit vállalkozások 99,3 százaléka ötvennél kevesebb főt foglalkoztató kisvállalat. Az 50-250 embert foglalkoztató közepes cégek aránya 0,6 százalék, a nagyvállalatoké pedig mindössze 0,1 százalék - tette hozzá.

Fraser kijelentette, hogy a kis- és középvállalatok a munkahelyteremtésben is kritikus jelentőségűek. A City önkormányzatának vezető tisztviselője szerint az Egyesült Királyságban 2005-2008 között létrejött 2,4 millió új munkahely közül 1,3 millió ebben a vállalati szektorban keletkezett.

Még a London gazdaságában központi szerepet játszó pénzügyi szolgáltatási szektorban is jelentős súlya van a kis- és középvállalatoknak: a brit pénzügyi szféra által foglalkoztatott egymillió ember 35 százaléka dolgozik ebben a vállalati kategóriában - mondta Fraser.

Navracsics Tibor a citybeli konferencián felszólalva kijelentette: a magyar kormány elkötelezett a kis- és középvállalatok támogatása mellett, hogy ezek a cégek önálló vállalkozásként tudjanak fejlődni. A támogatás részét képezi például az oktatási reform, amelynek célja, hogy az üzleti vállalkozások a számukra szükséges szakképesítésű munkaerőhöz juthassanak hozzá.

A miniszterelnök-helyettes felidézte azt is, hogy Magyarország a térség legalacsonyabb társasági adóját honosította meg, és az adórendszer általánosságban is egyszerűsödik.

A konferencián felszólalt Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai államtitkára is, aki kijelentette: jóllehet az EU-ban minden kormány kiáll a kis- és középvállalatok érdekeiért, ezek a cégek azonban mégis gyakran küszködnek. Ezért nemzetgazdasági és uniós szinten is intézkedéseket kell tenni annak érdekében, hogy ezek a vállalatok könnyebben jussanak finanszírozáshoz, csökkenjen a rájuk nehezedő adminisztrációs teher, és hozzáférjenek a külföldi piacokhoz.

(MTI)