A duális képzésnek immár a jogi és pénzügyi feltételei is adottak Magyarországon, ami azért fontos, mert a gyakorlati képzés versenyképessé teszi a gazdaságot - mondta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára szerdán sajtótájékoztatón a Siemens központi telephelyén Budapesten.

Cséfalvay Zoltán egy, a duális képzéssel kapcsolatos egyetértési megállapodást írt alá Dale A. Martinnal, a Siemens Zrt. elnök-vezérigazgatójával.

Dale A. Martin hangsúlyozta: a diákok a tanműhelyben nemzetközileg versenyképes szaktudást, nyelvtudást, Siemens minőséget és nemzetközi munkakultúrát tanulhatnak. A felújított és bővített műhelyt idén október 2-án adják át.

A Siemens tájékoztatása szerint jelenleg a tanműhelyben 2 évfolyamon 3 szakon több mint 40 diák tanul. A beruházás keretében az épületet kétszintessé alakítják, így az újonnan létrejövő Siemens Képzési Központ akár 130 diákot is fogadni tud majd.

Kép letöltéseFotó: Botár Gergely

Cséfalvay Zoltán kifejtette: a kormány már 2010 második felében elkezdte a német duális szakképzés kiépítését Magyarországon. A 2011-ben elfogadott szakképzési törvény megteremtette a jogi kereteket, finanszírozási oldalról pedig a szakképzési hozzájárulás rendszerének szabályozása biztosította a forrásokat. Sikeresen átalakult az Országos Képzési Jegyzék is. Hozzáfűzte, hogy a költségvetésből évente mintegy 50 milliárd forintot fordítanak szakképzésre.

A duális képzésnél nemcsak a jogi és pénzügyi keretek, hanem az infrastrukturális háttér erősítése is fontos, mert ez is segít a képzés kibővítésében - mondta Cséfalvay Zoltán.

Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy míg Németországban a cégek ötöde, Magyarországon csak 5 százaléka vesz részt a duális képzésben, vagyis Magyarországon is szélesíteni kell a képzésbe bekapcsolódó cégek számát, amit a kormány próbál is támogatni, és a cégek részéről is érdeklődés mutatkozik.

Kép letöltéseFotó: Botár Gergely

Cséfalvay Zoltán a jövőről elmondta: látszik, hogy a természettudományos felsőfokú oktatásnál is van igény a duális jellegű képzések megerősítésére, vagyis a következő lépés az lehet, hogy a felsőoktatásban a vállalatok igényeihez közel lévő területeken - a mérnöki és informatikai képzésben - is kialakítanak egy duális rendszert.

Az államtitkár kitért arra is, hogy a 2014-2020-as európai uniós tervezési időszakban Magyarország összesen 7500 milliárd forintot fordíthat fejlesztésre, ennek pedig 60 százalékát közvetlenül gazdaságfejlesztésre, amiből a jelenlegi számítások szerint csaknem 50 milliárd forint juthat közvetlenül a duális szakképzésre.

(MTI)