Egyik kezével elvesz, a másikkal ad a kormány. Egyszerre stabilizál és serkenti a növekedést – mondta a Világgazdaság Bőség vagy ínség jön a magyar vállalati hitelpiacon? - című konferenciáján Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára.

 

Mint mondta, első pillantásra talán furcsa ez a kettőség, ezért nem meglepő, hogy egyes kommentárokban az értetlenség látható. A cél az egyszerűbb pályázati rendszer, aminek kialakításában a cégek is partnerek lehetnek. Jelentős fordulat, hogy az elmúlt időszakban az EU forrásoknak csak 16 százaléka irányult közvetlenül gazdaságfejlesztésre. A kormány a megmaradó összeg felét fordítaná ilyen célokra, ez évente 300 milliárd forintot jelent a következő három évben.

150 ezer új adózó munkahelyre számít a kormány a Széchenyi terv vállalkozásfejlesztési részének jóvoltából. Leszögezte: az új rendszerek valóban négy évig fennmaradnak, a gyors változások a tartós, kiszámítható feltételeket célozzák, vagyis a pályázati rendszer a mostani átalakítást követően alig módosul. Sokkal fókuszáltabb lesz a pályázati szisztéma és egyszerűbb a pályázati rendszer. Jelenleg kidolgozás alatt áll a mikro- kis és középvállalkozások 1-2,5 millió forintos vissza nem térítendő támogatása, ahol a támogatás aránya 30 százalékos. A nagyobb projektek akár 1 milliárd forintos támogatást is kaphatnak, itt a támogatás aránya 40 százalék.

A kormány szeretné megvalósítani a versenyképességi szerződések rendszerét. Ennek keretében egy-egy kistérség vagy város komplex projekteket vállalhat fel, amire vissza nem térítendő támogatást igényelhet az EU-tól.

Leszögezte: a kormány "keményen bevasalja" a vállalkozásokon az ígért és újonnan létrehozott munkahelyeket. Az államtitkár örülne annak, ha Magyarországon megszűnne a pályázatírási iparág, mert a cél az, hogy minden számolni tudó vállakozás képes legyen segítség nélkül pályázni a forrásokra.

(Világgazdaság online)