A gazdaságstratégiáért felelős államtitkár szerint az ország technikai értelemben túl van a recesszión, és folyamatos növekedési pályára áll.

"Ha statisztikákat nézzük, Magyarország technikai értelemben kijött a tavalyi recesszióból, és folyamatos növekedési pályára áll. A kérdés az, hogy ez egy adósságból finanszírozott növekedés - mint, amilyen volt az elmúlt évtizedben -, vagy egészséges, stabil alapokra épülő" - mondta Cséfalvay Zoltán a Ma reggelben.

A Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságstratégiáért felelős államtitkára szerint a legfontosabb eredmény, hogy a kormány végigvitte azokat a reformokat, amelyek az ország és a gazdaság versenyképességéhez szükségesek, a másik oldalról pedig stabilizálta az államháztartás helyzetét, így a mostani egy egészséges növekedés.

Az államtitkár szerint azt látni, hogy a második félévben az Európai Unió egészét és az eurózónát nézve is növekedik az európai gazdaság, amiből az erősen exportfüggő magyar gazdaság mindenképpen profitálni tud.

Cséfalvay Zoltán kifejtette: Magyarország kicsi és nyitott gazdaság, az export aránya a GDP-n belül a 90 százalékot is meghaladja, és a kivitel 60 százaléka a hazai hozzáadott érték. "Ennek azonban viszonylag csekélyebb része, amit a hazai beszállítók - hazai kkv-k - adnak hozzá. A 60 százalékos arány hasonló, ahhoz, ami Csehország vagy Dél-Korea gazdaságát jellemzi, a két országban azonban a hazai beszállítók nagyobb szerepet kapnak a belföldi hozzáadott értékben. Ezért nagyon helyes, ha vannak olyan forrásbővítő akciók is, amelyek éppen a kkv-kat erősítitk, mint például a növekedési hitelprogram, amely célzottan a kis- és közepes vállalkozásoknak szól" - magyarázta az M1 reggeli műsorában az államtitkár.

Közép-Európában - így Magyarországon is - egy erős ipari bázis alakult ki az elmúlt 10-15 évben - hangsúlyozta Cséfalvay, aki szerint most az a kérdés, hogy azok az ipari országok, amelyek ide telepítették termelésük egy részét, mikor hozzák majd ide a még magasabb hozzáadott értékű tevékenységeket, mint például a kutatás, a fejlesztés vagy a tervezés, illetve az ezekhez kapcsolódó szolgáltatások.

Cséfalvay Zoltán szerint ehhez részben megvan a tudásbázis Magyarországon, amit tovább kell fejleszteni. A cél nemcsak az, hogy az egyes cégek Magyarországra jöjjenek, hanem az, hogy maradjanak itt hosszú távon. "A többi között ezért köt a kormány hosszú távú stratégiai megállapodásokat azokkal a cégekkel, amelyek már itt vannak Magyarországon" - tette hozzá az államtitkár.

A videót itt találja.

(MTVA)