Az állam mindent megtesz azért, hogy érdemes legyen vállalkozni, ehhez mind eszközökben, mind forrásokban új lehetőségek nyílnak 2014 és 2020 között.

Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti és gazdaságstratégiáért felelős államtitkára korábban hangsúlyozta: a vállalkozások fejlesztése területén nagy lehetőség előtt áll az ország, 2014-2020 között a mostani hétéves ciklusnál másfélszer több, közel 1100 milliárd forintot szeretnének a kis- és középvállalkozások erősítésére fordítani. Hozzátette: szeretnék ezt beágyazni egyfajta iparpolitikába is, ahol a helyi gazdaság szerepe jelentős.

Az NGM államtitkára az M1 Ma reggel című műsorában csütörtökön elmondta: stratégiai váltás zajlik a jelenlegi időszak és a 2014-2020-as időszak között. A mostani logika szerint a tagállamok az Európai Unió céljaihoz csatlakoznak, amelyhez egyes országoknak több fejlesztésre van szükségük – magyarázta. Hozzátette: a partnerségi megállapodás megteremtéséhez az EU oldaláról sok a megkötés: többek között előzetes stratégiai megállapodásra van szükség, és az unió 11 tematikus célt hajlandó finanszírozni.

Cséfalvay elmondta, az első tervezetet június végén nyújtotta be Magyarország, július elsején a tervezetet a különböző főigazgatóságok közötti egyeztetésre küldték, amelynek eredményét július végén kapják majd meg. A tervezet továbbdolgozását, valamint az operatív programok felépítését követően a végleges partnerségi megállapodást hazánk a jelenlegi számítások szerint novemberben nyújtja majd be – fűzte hozzá.

A tervezet legfontosabb célja a pótlólagos, plusz növekedés elérése – mondta az NGM államtitkára. Cséfalvay Zoltán három dolgot hangsúlyozott: a pénzügyi stabilitás szükségességét, a gazdaságot versenyképessé tevő reformokat, valamint a növekedés beindításához szükséges intézkedéseket, a fejlesztés- és iparpolitikát.

Az NGM államtitkára szerint az IMF magyarországi állandó jelenléte okafogyottá vált. Azt azonban elmondta, hogy továbbra is fontos az előzetes törlesztés, ami a pénzügyi konszolidációnál érzékelhető bizalmat is erősíti, valamint lehetővé teszi, hogy a gazdaság mostantól inkább a fejlesztésekre és a beruházásokra koncentrálhasson.

Az interjút itt érheti el.

(hirado.hu)