Tág értelemben vett ipari zónából innovációs zónává kell átalakulnia Közép-Európának és benne Magyarországnak a hosszú távú stabilitás érdekében - mondta Cséfalvay Zoltán hétfőn egy bécsi gazdasági fórumon felszólalásában.
Az átalakulásnak a kis- és közepes vállalkozásokra kell épülnie - mondta Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a közép- kelet- és délkelet-európai politikai és gazdasági vezetők részvételével megrendezett VII. Bécsi Gazdasági Fórumon.
A gazdasági válság egyik legfontosabb tanulsága az erősebb szabályozás szükségessége mellett az, hogy a viszonylag legkevesebb veszteséggel egy olyan térség vészelte át a nehézségeket, amelyet "közép-európai ipari zónának" lehet nevezni - fejtette ki. Ide tartozik Németország, de Ausztria, Észak-Olaszország, Csehország, Szlovákia, Lengyelország és Magyarország is.
Azokkal az országokkal összevetve, amelyek gazdasága nagyon erősen a szolgáltatásokra épít, azok az országok, amelyeknek van stabil ipari magja, sikeresen kerülnek ki a válságból. "Az egyik tanulság, hogy az ipar fontos" - fogalmazott. Ennek az "ipari magterületnek" fokozatosan innovációs övezetté kell majd átalakulnia, erre szükség van ahhoz, hogy meg lehessen előzni további válságokat - mondta az államtitkár.
Az MTI-nek kifejtette, beszédében a tág értelemben vett iparra, a termékek előállításához kapcsolódó innovációra utalt. Az innovációs térséggé átalakulásban fontosak a nagy projektek is, de a folyamat a kis- és középvállalkozásokra építve lehet igazán sikeres. Ehhez ki kell alakítani a megfelelő intézményrendszereket, szükség van állami szerepvállalásra és különböző politikai területek összehangolására is - tette hozzá.
A pénzügyi és gazdasági válság további tanulsága az államtitkár szerint, hogy a piacgazdaság szempontjából fontos szabályozó intézmények kialakítása még nem fejeződött be Közép- és Kelet-Európában. Nemzetgazdasági szinten az állam és a piac felelősségi határainak egyértelműbb elválasztására van szükség - mondta. A magyar kormány intézkedései közül kiemelte a költségvetési egyensúly és a versenyképesség javítását, valamint a vállalkozások fejlesztését célzó lépéseket, mint az egykulcsos társasági adó bevezetését és az Új Széchenyi Tervet.
(Fidesz.hu - MTI)