A gyorsan növekvő innovatív kisvállalkozások, "gazellák" állhatnak majd a kormány K+F politikájának középpontjában - hangsúlyozta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai államtitkára.

 

-Milyen pillérekre épül a kormány innovációs politikája?

- Kanadához vagy Írországhoz hasonlóan elsősorban az adózás oldaláról támogatnánk az innovációt. Például a tb-járulék mérséklésével, ha egy kis cég fel akar venni 2-3 mérnököt. Az adókedvezményeknél kisebb az adminisztráció, és nincs lehetőség a korrupcióra, de itt is akad feladat: 2012-re biztosítjuk, hogy egységes legyen a K+F fogalmak használata, és jogilag egyértelmű legyen, mi minősül K+F tevékenységnek.

- Mik a céljai a megújuló pályázati rendszernek?

- Nem vezet sehová az eddigi rendszer, mely mindenkit megpróbált támogatni. Oda kell tenni az adófizetők pénzét, ahol a legnagyobb megtérüléssel kecsegtet. Három célra érdemes költeni. Az első a külföldi nagyvállalatok ösztönzése magyarországi kutatóközpont létesítésére. A második a "gazellák", vagyis a gyors növekedési potenciállal bíró hazai kkv-k támogatása. Célunk, hogy 2020-ra 300 gazella jelenjen meg. A harmadik cél, hogy az egyetemi és akadémiai szférában tíz, a világ élvonalához tartozó kutatóhely jöjjön létre. Minden esetben a kiválóságot kell szem előtt tartani.

- Hogyan támogatják a nem kutatás-fejlesztési profilú cégek innovációit?

- Azoknál a cégeknél, amelyek a betelepült multik beszállítói hálózatába próbálnak bejutni, a klaszterek kialakítását kell segítenünk. A belső piacra termelő cégeknél működőképes lehet az innovációs voucher típusú támogatás és a kereskedelem előtti innováció bevezetése. Amerikában a közbeszerzésekre szánt pénz 1,2 százalékát félreteszik innovatív kkv-knak.

- Júniusra elkészül a kormány innovációs jövőképe. Melyek a fő célok?

- Az első, hogy 2020 végéig a GDP 1,15 százalékáról 1,8-ra nőjön a K+F ráfordítások aránya, és ennek kétharmadát az ipar teremtse elő, ne az állam. A második, hogy az évtized végére közel megduplázzuk a K+F szakemberek számát, ami 20-22 ezer új munkahelyet jelent. A Széll Kálmán-terv része a műszaki képzés fejlesztése, de ahogy egy magyar kutató külföldre mehet, úgy nálunk is dolgozhat marosvásárhelyi vagy varsói mérnök: a világszínvonalú kutatás-fejlesztés nemzetközi műfaj.

(HetiVálasz.hu)