A múlt héten a zalai megyeszékhelyen tartották a régió kereskedelmi és iparkamarái gazdasági évnyitó ünnepségüket. A vállalkozásvezetők számára , a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai államtitkára is előadást tartott, ez alkalommal kérdeztük.

- Ma a legnagyobb gazdasági kihívás a kamarák szerint is az, hogy az ország képes lesz-e növekvő gazdasági pályára állni. Ezzel szemben pénzügyi elemzők ez évre recessziót valószínűsítenek. Ön szerint?

- Mi az éves költségvetésben 0,5 százalékos növekedéssel számolunk, és a kormány minden létező eszközt megmozgat azért, hogy ez a szám pozitív tartományban maradjon. Ugyanakkor tisztában vagyunk azzal, hogy az eurózónában levő bizonytalanság - aminek még mindig nem tudni a kimenetelét - erősen befolyásolja a növekedési kilátásokat. Arra biztatom a vállalkozókat, ők is keressék a lehetőségeket, akár a külpiacokon, és éljenek a hamarosan megnyíló uniós forrásokkal. Az MFB-nél rövidesen hozzáférhető lesz a kedvező kamatozású hitelek rendszere. Abban bízom, hogy pozitív tartományban marad idén a gazdaság, bár sok a bizonytalansági tényező.

- Milyen eszközeik vannak a befektetők vonzására, illetve legalább a megtartásukra?

- Olyan világban élünk, amikor gyorsan kell reagálni a gazdasági és egyéb kihívásokra. Az eltelt időszak létrehozott rólunk egy olyan képet, ami azt mutatja, hogy ezek bizony nagyon gyorsan, néha túl gyorsan hoznak döntéseket változtatásokról. De túl vagyunk már a reformok nagy részén, az átalakítások döntő hányadán. Ez már egy nyugodtabb, stabilabb világot hoz. A befektetők számára is kedvezőbb környezetet teremt, hogy az ország túl van a nagy átalakításokon. Ennek érezhetők lesznek a következményei, hatásai. Létrejött egy jobb szakképzési rendszer, nyugodtabb lesz a munkaerőpiac, befektetésbarát az adórendszer. Nyugodtabb, építkező világ vár az országra.

- A miniszterelnök a közelmúltban azt mondta, sikerült csökkenteni az államadósságot. Mennyivel?

- Az államadósság körülbelül 20-21 ezer milliárd forint, ennek kicsivel kevesebb, mint a fele van devizában. Ahogy az árfolyamok változnak, ez is változik. Ezelőtt néhány héttel az euróhoz viszonyítva 320 körül állt a forint, most 290-nél vagyunk, 30 forintnyi a különbség. Tehát ha a néhány héttel ezelőtti, illetve a mai árfolyamokat nézzük, százalékban kifejezve óriási különbségeket látunk. Egyébként az Eurostat legfrissebb adata szerint az európai átlagnak megfelelő a 2011. harmadik negyedéves magyar államadósság. Látni kell, hogy az adósságcsökkentésért komoly lépéseket tett a kormány. Az egyik legfontosabb volt, amikor a második nyugdíjpillérből az elsőbe átléptek az emberek. Akkor több, mint 1400 milliárd forintnyi államkötvény került bevonásra. Visszatörlesztettünk 3 milliárd eurót. Az államadósságot a nemzeti össztermék (GDP) százalékában fejezzük ki, stabil árfolyamok idején könnyebb lenne a százalékokat számítani.

- Az év végi adatok a GDP 82 százalékáról szóltak. Lesz ennél kevesebb?

- Amennyiben az IMF-fel létrejön a megállapodásunk, stabillá válik a forint árfolyama. Annak a hatása az lesz, hogy 80 százalék alá lehet vinni ezt a hiányt. De azt azért figyelembe kell venni, hogy a bizonytalansági tényezők még ott vannak a növekedésben, az árfolyamban - válaszolta Cséfalvay Zoltán.

Arra a kérdésre, hogy a minimálbér- és elvárt béremelés nem visz-e padlóra vállalkozásokat, a nagy létszámú multinacionális cégek nem költöznek-e odébb a Nokiához hasonlóan, az államtitkár közölte, utóbbi teljesen más okok miatt megy a Távol-Keletre, viszont az egykulcsos adó kedvez a magasabban kvalifikáltak, a jobb keresetû mnukavállalók foglalkoztatásának.

(Zalai Hírlap)