A szocialista kormányzat 500 milliárd forintos lyukat hagyott a büdzsén, mikor az Orbán-kormány átvette azt, ám a különadó és az adócsökkentés következtében várható általános gazdasági konjunktúra révén tartható a korábban vállalt hiánycél. A 16 százalékos adókulcs jelentős változásokat hoz a lakosság életében és a vállalkozásoknak is jobb lesz – ígérte a Die Presse osztrák napilapnak adott interjújában a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára Cséfalvay Zoltán.
A német lap első kérdésként a különadó szükségességéről kérdezte az államtitkárt. Cséfalvay szerint ugyanakkor azonnali és gyors megoldás kellett, mert a szocialista kormányzat 500 milliárd forintos hiánnyal adta át a „stafétabotot”, s megérti, hogy az érintett ágazatok nem örülnek a különadónak. Ugyanakkor a kormány több olyan lépést is tett, amely javítja az üzleti környezetet Magyarországon.
Cséfalvay elsőként a bürokrácia és az adóteher mérséklését említette. A vállalkozások 2010-től már csak 10 százalékos társasági adót fizetnek, jövőre pedig a családoknak is könnyebb lesz, részben a 16 százalékos egységes személyi jövedelem-adó miatt.
Úgy véli, a régió országaiban széles körben elterjedt az egykulcsos személyi jövedelem adó, s Romániát, Szlovákiát és Bulgáriát hozta fel példaként. Szerinte a rendszer „díjazza” a tehetséget és szorgalmat, amelyet egykor a kommunista időben évtizedekig mellőztek.
Az államtitkár szerint az alacsony adókulcs nem csak a fogyasztásra és a beruházási kedvre lesz jótékony hatással, hanem a fekete-és szürkegazdaság arányát is csökkenti majd a teljes gazdaságon belül. Alacsonyabb adókulcs mellett a vállalkozások kétszer is meggondolják majd, hogy befizetik az adót, vagy megkockáztatják a lebukást. Mindezek mellett átlátható és egyszerű adórendszert ígér, mint mondja, a mintegy 58 adófajtát már most 48-ra csökkentették.
Cél az, hogy Közép-Kelet Európa legversenyképesebb, s befektetőbarát országgá váljon hazánk. Felhívta a figyelmet arra, hogy az ígért munkahelyeket nem az állam, hanem a versenyszféra – elsősorban a kis- és középvállalkozások - fogják teremteni. Foglalkoztatottságot tekintve ugyanis Magyarország a régióban is sereghajtó: a 15 és 64 év közöttiek mindössze 62 százaléka dolgozik, amely rendkívül rossz arány. Az államtitkár szerint, ha 500 ezerrel több bejelentett munkavállaló lenne, nem lennének problémák az államháztartással. Ausztriában és Németországban magas a bejelentett munkavállalók száma, s nincs is probléma a büdzsével. Ellenpéldaként Görögországot említette.
Cséfalvay a lapnak elmondta, hogy a kormány gazdaságpolitikája kiemelten foglalkozik a gazdaság egyes területeivel, elsősorban az energiával és a kutatás-fejlesztéssel, de a lépések sarokpontja lesz az otthonteremtés-lakásépítés, valamint az egészségügy. Az Orbán-kormány emellett a következő években fontosnak tartja a hazánk termálvíz-készletére alapozó iparágak, az egészségturizmus fejlesztését is célul tűzte ki.