Magyarország számára a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) tervezett megállapodás védőhálót jelent majd ahhoz, hogy a nemzetközi pénzpiacokon, a magánpiacokon alacsonyabb hozamszintek, felárak mellett biztosítsa a finanszírozást - mondta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára hétfőn a Budapesti Corvinus Egyetemen.
Cséfalvay Zoltán kiemelte: a nemzetközi pénzpiacok türelmetlenebb lettek, ez a bizonytalanabb nemzetközi piaci helyzet is mutatja, hogy az országnak szüksége van egyfajta védőhálóra, amit az IMF-fel való megállapodás jelenthet az országnak.
Csaba László, a Közép-európai Egyetem (CEU) professzora ennek kapcsán arra mutatott rá, hogy az IMF-fel későbbiekben megkezdődő tárgyalásoknak nem az a lényege, hogy mekkora összeget veszünk fel a nemzetközi intézménytől, hanem az, hogy a megállapodással vissza tudjunk térni a magánpiacokra az ország finanszírozása során.
Cséfalvay Zoltán szerint mindhárom fél érdeke, így az IMF-é, az EU-é és Magyarországé is, hogy még az első negyedévben megszülessen a megállapodás a hitelkeretről.
Az államtitkár megjegyezte: a világgazdaság bizonytalanságait mutatja az is, hogy az egyes nemzetközi pénzintézetek egymásnak ellentmondó gazdasági bővülést jósolnak mind az eurózónának, mind például Magyarországnak.
A mostani válság az egész eurózóna válsága, és a nemzetközi pénzpiacok már nagyon türelmetlenek abban a tekintetben, hogy az unió csúcsról csúcsra igyekszik kezelni a válságot, de nagyon lassú az előrelépés - elemezte a helyzetet.
A magyar kormánynak a válságadókkal az volt a célja, hogy időt nyerjen, a válságadók ki fognak kerülni az adórendszerből, a Széll Kálmán Tervben tervezett lépéseket végig kell vinni - mutatott rá.
Az államtitkár, úgy vélte, az a felvetés, miszerint a pénzügyi tranzakciókra egyfajta a tranzakciós adót vezessenek be, jelentős mértékben gátolná a bankrendszer működését, akár világméretekben is.
(MTI)