A jelenleg is exportáló, illetve exportképes termékkel, szolgáltatásokkal rendelkező magyar információs és kommunikációs technológiai (IKT) vállalatok külföldi piaci lehetőségeinek bővítése a célja annak az együttműködési megállapodásnak, amelyet az Informatikai, Elektronikai és Távközlési Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) kötött a Magyar Nemzeti Kereskedőházzal (MNKH).

Az IVSZ csütörtöki, MTI-hez eljuttatott közleményében kiemeli: közös feladat komplex export megoldáscsomagok kialakítása is, valamint ezek értékesítésének aktív külpiaci támogatása, illetve a megoldáscsomagok szállítására képes konzorciumok felállításának elősegítése.

Az IVSZ idei, stratégia-alkotó konferenciáján a Nők a Tudományban Egyesülettel is aláírt egy szándéknyilatkozatot. Ez a nők jelenleg nagyon alacsony, 5 százalékos arányának jelentős növelését célozza meg az IKT szektorban. A két civil szervezet ezenkívül a 2014 és 2018 közötti időszakban együttműködik a magyarországi Lányok Napja program informatika területére vonatkozó egyik programjának megszervezésében is.

Az IKT szektor nagy növekedési lehetőségekkel rendelkezik, éppen ezért a jelenlegi tervek szerint a 2014-2020-as uniós fejlesztési időszakban, közvetlenül közel 300 milliárd forint áll majd a szektor rendelkezésére, ezenkívül a kutatás-fejlesztés erősítésére szánt további 700 milliárd forintos keretösszeg felhasználására is lehetősége nyílik a szektornak - idézi az IKSZ a közleményben a konferencián részt vevő Cséfalvay Zoltánt, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságstratégiáért felelős államtitkárát.

Cséfalvay Zoltán a közlemény szerint hozzátette: közvetlenül IKT-ra szánt keret 4 fő prioritása a 2014-2020-as fejlesztési időszakban a versenyképes IKT szektor fejlesztése, a digitális gazdaság fejlődésének előmozdítása, az infokommunikációs ismeretek és készségek növelése, valamint a szélessávú infrastruktúra és hálózatok fejlesztése. A 2014-2020-as időszakban a magasabb hozzáadott érték megteremtése a fő cél, amelyben kitüntetett szerepe van az infokommunikációs szektornak. A kormány célja, hogy a szektor export-teljesítménye 2020-ra legalább 50 százalékkal növekedjen - mondta az államtitkár.

Laufer Tamás, az IVSZ elnöke a közleményben kiemelte: foglalkozni kell az iparág jelenlegi helyzetével és az utánpótlással is, hiszen a jövőben a legsikeresebb foglalkozások esetében 10-ből 9 álláshoz informatikai tudás kell majd. Ezért is kritikus fontosságú az oktatás, amely - hasonlóan az európai és amerikai gyakorlatokhoz - már kisiskolás korban a magyar szellemi teljesítményt erősítő tudás felé kellene hogy terelje a fiatalokat, informatikai témájú képzés bevezetésével - vélekedett.

(MTI)