A jövő héten nyújtják be az adótörvények tervezetét a parlamentnek, a jogszabályok legfontosabb üzenete a gazdaság szereplői számára, hogy nem lesznek benne lényeges változások – erősítette meg a Kossuth Rádióban Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára.

Marad az egykulcsos jövedelemadó, amely „a többletteljesítményből nem von el többet” – fogalmazott az államtitkár. Hozzátette: maradnak a kata, kiva és eva adóformák is, ennek oka, hogy az egyes vállalkozásoknak legyen szabadságuk dönteni a számukra leginkább megfelelő, törekvésükhöz leginkább igazodó adózási lehetőségek kiválasztására.

A luxustermékek adóját firtató kérdésre Cséfalvay Zoltán úgy válaszolt, valószínűleg tételes felsorolás születik, az adót pedig a mostantól vásárolt termékekre vethetik ki. A hústermékek adójával kapcsolatban az államtitkár rámutatott: hosszas vitáról van szó, a csökkentésnek pedig akkor van értelme, ha ez eljut a fogyasztókig.

A minimálbérrel kapcsolatos tárgyalások még a folyamat elején tartanak, számot nem mondanék, az év végére ez kialakul – fogalmazott Cséfalvay Zoltán a 180 percben.

Egy csütörtöki konferenciáról szólva az államtitkár beszélt arról is: sokkal nagyobb a tudástőke szerepe a magyar gazdaságban, mint azt sokan gondolnák. A magyar export 17 százaléka a hightech-termékekhez sorolható, ezzel pedig a világ tíz legerősebb országa közé tartozunk. Egy friss adat szerint a „szellemi tulajdon intenzív iparágak" a magyar GDP 45 százalékát adják, míg uniós szinten ez az arány 39 százalék – hívta fel a figyelmet.

Bár tavaly GDP-arányosan 1,3 százalék volt a kutatásfejlesztésre, innovációra fordított összeg, és ez elmarad az uniós átlagtól, mégis ez az arány az elmúlt két évtized legmagasabb arányszáma, „az irány tehát jó” – jelentette ki.

(MTI)