Makó - Helyi és környékbeli beszállítókkal fog együtt dolgozni a svájci Givaudan, az erről szóló megállapodást csütörtökön, a makói gyár alapkövének leleplezése után írták alá. Az íz- és illatanyaggyártó óriásvállalat 37 milliárd forintból építi föl üzemét, amely több mint 300 embernek ad munkát

Karkas Mihály szegedi élelmiszeripari mérnök és közgazdász lesz a Givaudan makói gyárának igazgatója, ő volt a csütörtöki ünnepség házigazdája is. A világ legnagyobb íz- és illatanyaggyártó vállalatának üzemterületén a hagyományokkal szakítva most nem betonozták az alapkövet: Katona András kőfaragó munkájáról leemelték a leplet, később az üzem bejárata mellett fogják elhelyezni. A tavaly 4,2 milliárd svájci frankos árbevételt elérő, világszerte több mint 8000 embernek munkát adó Givaudan nem kapkodta el a kelet-európai terjeszkedést. 21 országban 30 helyszínt vizsgáltak, Makót 2005 óta figyelik, 2008 nyarán, még a nyilvánosság kizárásával döntötték el, hogy itt építenek üzemet, s csak tavaly augusztus 31-én jelentették be hivatalosan a szándékukat. A gyár 2013-tól kezd működni. Mint egy svájci hegymászó, aki kétszer is meggondolja, hová lép; csak így lehet biztosan följutni a csúcsra – jellemezte az avatáson a piacvezető vállalat mentalitását az elnök-vezérigazgató, Gilles Andrier.

John Pares, a Givaudan Hungary Kft. ügyvezető igazgatója pedig mindenkinek köszönetet mondott, aki segítette őket az ide településben: így a magyar kormánynak, a befektetéseket intéző ITD Hungarynak, Makó képviselő-testületének, amelyben mindenki, pártállástól függetlenül támogatta a beruházást. Bejelentette: az első 30 dolgozót már ki is választották, és erre nagy gondot fordítottak. Mert lehetnek egy üzemnek a legmodernebb gépei, úgyis minden a dolgozók szakértelmén és szorgalmán múlik.

Az avatáson írták alá a résztvevők azt a megállapodást, amelyben a Givaudan vállalta: itteni beszállítókkal működik együtt. Erre a kormány ösztönzi a befektetőket, de a helyi termeltetés lehetőségeire Mágori Józsefné országgyűlési képviselő is felhívta a cég figyelmét. Fontos eredmény a makói beruházás, mert nem az ország valamelyik fejlettebb régiójában valósul meg, és mert nemcsak annak a több mint 300 embernek jelent biztos jövőt, akit ide felvesznek, hanem a beszállítóknak is, közvetve háromszor ennyi családnak. A meghonosított svájci munkakultúrának is lesz jótékony hatása – mondta Becsey Zsolt, a Nemzetgazdasági Minisztérium külgazdaságért felelős államtitkára. Svájc magyarországi nagykövete, Christian Mühlethaler arra emlékeztetett, hogy a svájci befektetők, ahogy otthon, másutt is hosszú távra terveznek.

Buzás Péter polgármester arról beszélt, ezt a beruházást ő is, és az előkészítésben résztvevők is nagy sikerként élik meg. Abból az adóból, amit a Givaudan Makóra fizet, az önkormányzat bölcsődét, óvodát, iskolát újít fel, kulturális kínálatot bővít, még otthonosabbá teszi a várost.

(delmagyar.hu)