2011. május 25-26-án került sor az OECD 50. évfordulója alkalmából rendezett Miniszteri Értekezletre, amelyen hazánkat Orbán Viktor miniszterelnök és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter képviselte. A magyar delegációban részt vett Hidvéghi Balázs, az NGM nemzetközi és európai uniós ügyekért felelős helyettes államtitkára is. Az ott született döntésekről, a Kormány és az OECD kapcsolatáról, valamint a szervezetben rejlő lehetőségekről tájékoztatta a kormany.hu-t a helyettes államtitkár.

Hidvéghi Balázs rámutatott arra, hogy az OECD Magyarország és az Orbán-kormány számára stratégiai partner. Továbbá azt is hozzátette, hogy hazánk olyan együttműködést kíván az OECD-vel kiépíteni, amely tartalmában túlmutat a nemzetközi szervezethez fűződő azon klasszikus tagságon, amelyet már évek óta élvezhetünk. Ennek példájaként említette az Orbán Viktor és Angel Gurría, az OECD főtitkára közötti jó kapcsolatot és személyes megbecsülést. A fentieket mi sem támasztja jobban alá, mint az, hogy a főtitkár idén áprilisban Matolcsy György meghívására részt vett az ECOFIN gödöllői tanácskozásán, és az OECD rendhagyó módon hazánkban mutatta be kiemelt fontosságú kiadványát, amely az Út a növekedéshez (Going for Growth) címet viseli.

Az OECD-ben meglévő rendkívül nagy mennyiségű tudás és tapasztalat egy olyan „kincsesbánya”, amelyet nekünk, mint kormányzatnak és a gazdasági fordulatot végrehajtó országnak elemi érdekünk hasznosítani. A helyettes államtitkár aláhúzta, hogy a Széll Kálmán terv elkészítése során is folyamatos volt a Kormány és a szervezet közötti kommunikáció, továbbá a kormányzat a jövőben is jelentős mértékben figyelembe veszi az OECD szakpolitikákra irányuló javaslatait.

fotó:Hornyák Dániel

Hidvéghi Balázs kiemelte, hogy újjáalakul az OECD Nemzeti Tanácsa, amely konzultatív testületként fog működni. A cél az - folytatta -, hogy létrejöjjön egy olyan rendszeres párbeszédre szolgáló fórum, ahol az OECD munkájában részt vevő összes érintettel a magyar álláspontokat tudjuk egyeztetni. A tervek szerint a Tanács alakuló ülésére júliusban kerül sor.

A helyettes államtitkár felhívta a figyelmet a Miniszteri Értekezleten elfogadott Multinacionális Vállalatokra vonatkozó módosított OECD Irányelvek fontosságára, ugyanis az abban megfogalmazott ajánlások a világgazdaság egyetlen olyan szabályozó rendszerét alkotják, amely alkalmazására az aláíró kormányok kötelezettséget vállaltak.

A helyettes államtitkár értelmezése szerint a társadalmilag felelős vállalatvezetés széleskörű megvalósításának előmozdítás a cél. Ezért kívánatos, hogy a multinacionális vállalatok a működési területükön járuljanak hozzá a gazdasági, környezetvédelmi és szociális haladás eléréséhez, továbbá, hogy átfogó módon értelmezzék a szerepüket, legyenek tekintettel olyan szempontokra, mint például a helyi beszállítók érdekeinek erősítése vagy a munkavállalók életminőségének javítása.

fotó:Hornyák Dániel

Az Irányelvekben olyan új elemek jelennek meg - folytatta – mint az emberi jogok kérdése, vagy a kellő gondosságra való utalás, az ellátó hálózatok figyelembevétele, de fontos szerepe van a foglalkoztatással és az ipari kapcsolatokkal foglalkozó részeknek is. Összességében elmondható, hogy a megújított Irányelvek a csatlakozó országoktól és a vállalatoktól a fenntartható gazdasági fejlődés megvalósítása érdekében új gyakorlatok és politikák alkalmazását követelik meg.

Az Irányelvekben foglalt szabályok ismertté és elismertté tételét a Nemzetgazdasági Minisztériumban működő OECD Nemzeti Kapcsolattartó Pont segíti elő. Annak érdekében, hogy a társadalmilag felelős vállalatirányítás tartalmát az érdekeltek minél szélesebb körével megismertessük és az irányelv a gyakorlati alkalmazásában is hatékony legyen, átalakítjuk a Nemzeti Kapcsolattartó Pont szerkezetét - hangsúlyozta a helyettes államtitkár.

(kormany.hu)