Az Euro-mediterrán Partnerség 8. ipari miniszteri értekezletét 2011. május 11-12-én tartották Máltán, Dr. Becsey Zsolt külgazdasági államtitkár elnökletével és a soros magyar EU elnökséget képviselő delegáció részvételével. Az államtitkár többek között bilaterális tárgyalásokat folytatott a libanoni, az algériai, a ciprusi és a tunéziai miniszterrel, valamint külön is egyeztetett a máltai miniszterrel.
A miniszteri konferencia elfogadta a 2011-2012-es munkaprogramot, amelynek keretében a térség vállalkozási környezetének stabilizálására és fejlesztésére, valamint a kereskedelem további liberalizációjára vonatkozó célokról és megvalósításukat elősegítő projektekről egyeztettek a felek.
Az Európai Unió a területén kívüli államokkal két- és többoldalú, intézményesített formában tart fent kapcsolatokat. Az előbbi együttműködési forma az Európai Unió Szomszédságpolitikájában ölt formát, amelynek keretében az EU kétoldalú szerződést köt az adott harmadik állammal. A Földközi-tenger partvidékén fekvő észak-afrikai, közel-keleti és balkáni államok nagy része az unióval fenntartott bilaterális kapcsolatokon túlmenően részt vesz egy EU–mediterrán együttműködésben is, amely az „Unió a Mediterrán Térségért” (EUROMED) nevet viseli.
Az EUROMED a szomszédságpolitikát támogatja, és célja a demokrácia előmozdítása az unión kívüli mediterrán államokban, valamint a gazdasági integráció szorosabbra fűzése a 43 állam között, amelyek között Magyarország is szerepel, mint EU-tagállam. E célokat különféle projektekkel próbálják elérni a tagállamok, amelyek elindításáról miniszterek, illetve állam- és kormányfők értekezlete dönt. Az EUROMED 2008. július 13-án, Nicolas Sarkozy javaslatára a párizsi értekezlettel indult útjára, és az 1995-ben elindított úgynevezett barcelonai folyamatot kívánja továbbvinni.
(Nemzetgazdasági Minisztérium, Külgazdaságért Felelős Államtitkárság)