Kettős gazdaságpolitikai célt, az adósságcsapdából való kikerülést és a munkahelyteremtést tűzte ki célul 2010-ben a kormány, ugyanakkor ha felhatalmazást kap a folytatásra, néhány dolgon változtatni kell, hogy még jobban teljesítsen a gazdaság - jelentette ki a nemzetgazdasági miniszter szerda esti egri gazdasági fórumán.

A polgármesterek, vállalkozások és pénzintézetek vezetői előtt tartott előadásában Varga Mihály közölte: 2008-ban az ország lényegében csődbe ment, nem kapott hitelt pénzpiaci forrásokból.

Az államadósságot csak az IMF-től és az EU-tól kapott pénzből tudta fizetni. 2010-ben nem volt más választás, meg kellett kezdeni az adósság leépítését - mutatott rá.

Varga Mihály közölte: úgy csökkentették az adósságállományt, hogy nem privatizáltak, ráadásul az állami vagyont is sikerült gyarapítaniuk. Elmondta, hogy a 780 ezer jelzálogalapú devizahitelből mára mintegy 470 ezer maradt.

A kormány másik célja a munkahelyteremtés volt. "Azt mondtuk, az nem állapot, hogy időnként jobban megéri segélyből ellenni, mint munkát keresni" - fogalmazott.

Huszonkét év után négymillió fölé ment a Magyarországon a dolgozók száma. A közfoglalkoztatás egyáltalán nem haszontalan dolog. A munka becsületének visszaállításához az első lépés azoknak a kimozdítása a segélyezetti pozícióból, akik már évek óta nem dolgoztak - jelentette ki a miniszter.

Az elmúlt egy évben 107 ezerrel lett több munkahely, ebből 37 ezer a piaci alapú. A munkanélküliség 2010-ben 12 százalék volt, most 9 százalék alá esett, ugyanakkor 2002-ben, a kormányváltáskor 5,6 százalékon állt - közölte.

"Azt mondtuk 2010-ben, hogy ha ugyanott folytatjuk, ahol az előző kormány, akkor ugyanoda jutunk el" - mondta Varga Mihály. Közölte: a megoldás akkor a megszorító politika volt, a kormány ezzel szemben a különadók bevezetését választotta.

Mindez rengeteg konfliktussal is járt, "Brüsszelben nem növekedett a barátaink száma" - mondta Varga Mihály. Hozzátette: most már Brüsszelben is látják, hogy a magyar gazdaság jobban teljesít; nem egyensúlyi probléma van, hanem dinamizálni kell a növekedést.

Hozzátette: rezsi ügyben azonban továbbra is "nyomás alatt" van az ország, folytatódik a küzdelem.

"Ha felhatalmazást kapunk a folytatásra, néhány dolgon változtatni kell, hogy még jobban teljesítsen a gazdaság" - közölte.

Ezek között említette a 2010-ben meghirdetett Széchenyi Terv egyes elemeinek áttekintését, így a biotechnológiai fejlesztéseket vagy a gyógy-idegenforgalom fejlesztését.

A következő ciklusban szükség van a program felfrissítésére egy "Széchenyi Plusz kategóriában" - mondta.

(MTI, NGM)