A Kormány és a versenyszféra képviselői új konzultációs fórumot hoztak létre azért, hogy a jövőben a három oldal – munkavállalói, munkáltatói és kormányzati – álláspontját egyeztessék a munka világát érintő legfontosabb kérdésekben – fogalmazott Matolcsy György csütörtökön.
Orbán Viktor azokkal a munkáltatói és munkavállalói vezetőkkel egyeztetett csütörtökön, akik az új munka törvénykönyvről írtak alá megállapodást. Ez egy közös sikernek tekinthető, mely egyben azt is jelenti, hogy a napokban lezárják a nagy átalakítások korszakát Magyarországon, és megnyitják a konszolidáció időszakát – jegyezte meg Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter.
Ezek a nagy átalakítások a politikai, gazdasági és szellemi életben egyaránt elindítják Magyarországot a felemelkedés útján – mutatott rá a miniszter, hozzátéve: a konszolidáció időszaka az jelenti, hogy minden fontosabb kérdésben törekszenek a közös álláspont kialakítására, ezen cél megvalósítására pedig ma egy új, állandó konzultációs fórumot hoztak létre a versenyszektor és a Kormány képviselői. Elmondta: létrehoznak emellett egy motoring bizottságot, amely jelentéseket és visszajelzéseket készít a „nagy átalakításokat elindító” törvényekkel kapcsolatban.
A tárgyaláson megjegyzés született két munkacsoport létrehozásáról is: az egyik a bérkompenzáció, a másik pedig a növekedési paktum területével foglalkozik. A bérkompenzáció munkacsoport a 16 százalékos adó bevezetésével kapcsolatban felmerülő kérdésekkel fog foglalkozni, a növekedési paktum munkacsoport pedig javaslatokat fog készíteni arra vonatkozóan, hogyan lehet Magyarország gazdaságát növekedési pályára állítani. A miniszter rámutatott: az új intézmények sikere, az új Munka Törvénykönyv elfogadásának eredményességét jelzi.
Gaskó István, a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezetének (VDSZSZ) elnöke is pozitívan értékelte a tárgyalásokat, rámutatott: a versenyszférából eddig hiányzott a háromoldalú párbeszéd intézményes megteremtése. Elmondta: nagyon jelentősnek tartja azt, hogy a kormány részt vesz az egyeztetéseken. A háromoldalú párbeszéd elengedhetetlen a konszolidációs folyamat sikere szempontjából, szükség van rá a társadalmi béke megteremtése érdekében és ez a típusú párbeszéd fontos állomás a társadalmi párbeszéd történetében – fűzte hozzá.
Demján Sándor, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnöke elmondta: a sikerek érdekében szükség van egy olcsóbb, hatékonyabb államra és versenyképesebb adókra. Hangsúlyozta, hogy az állam nem vethet ki újabb adókat a vállalkozásokra, mivel a gazdaság, amely a társadalom tartóoszlopa olyan vékony lábakon áll, hogy abból lefaragni többet már nem lehet. Ezért is üdvözölte azt, hogy a Kormány nem növeli az iparűzési adó mértékét.
(kormany.hu)