Az előzetesen becsült mértékkel megegyezően nőtt az ipari termelés volumene 2011 májusában. A KSH frissen publikált adatai szerint az előző év azonos időszakához viszonyítva 7,6%-kal, munkanaphatástól megtisztítva pedig 2,6%-kal nőtt az ipari termelés. Az előző hónaphoz képest viszont kismértékű (0,8%) csökkenés volt megfigyelhető. Az ipari szektor belföldi rendelésállományának második hónapja tartó növekedése trendfordulóról árulkodik.

Forrás: KSH

A szektor növekedése továbbra is elsősorban a jó külpiaci konjunktúrának köszönhető. Az ipari export májusban 11,2%-kal nőtt, míg az ipar belső értékesítése az áprilisi adathoz képest jóval kisebb ütemben, 0,9%-kal csökkent éves viszonylatban.

Az exportértékesítés felét a feldolgozóipar két alága adta: az év ötödik hónapjában a feldolgozóipar több mint egynegyedét képviselő járműgyártás kivitele átlag feletti mértékben, 16,3 százalékkal emelkedett. A másik meghatározó alágazat, a feldolgozóipari export közel egynegyedét adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának exportvolumene 5,6%-kal volt kisebb, mint az előző év azonos időszakában.

A belföldi értékesítést tekintve látható, hogy a feldolgozóipar belföldi eladásai az év ötödik hónapjában 2,9%-kal nőttek, ezen belül a legjobb teljesítményt a gép- illetve gépi berendezés gyártása és a fémalapanyag és fémfeldolgozási termékek alszektora mutatta. A legrosszabb számokat a járműgyártás és az élelmiszer, ital, dohánytermék-gyártás alág produkálta.

A termelést vizsgálva, az ipar nemzetgazdasági ágai közül májusban a feldolgozóipar 8 százalékkal, míg a bányászat 11,4 százalékkal bővült. Az alágak tekintetében a textília, ruházat, bőr, és bőrtermék gyártása hónapok óta magas értékeket mutat. Kimagasló mértékben nőtt továbbá a gépek, gépi berendezések termelése, míg a legnagyobb csökkenés a kokszgyártás illetve a kőolaj-feldolgozás esetében történt.

A kiemelt ágazatok rendelésállománya 18,8%-kal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában. Ez ugyan némileg alacsonyabb az előző havi értéknél, azonban továbbra is az egyik legjobb érték a válság kezdete óta. A belföldi rendelésállomány tekintetében trendfordulóról árulkodhat az a tény, hogy az előző hónaphoz hasonlóan, továbbra is növekedés mutatkozik a rendelések előző év azonos időszakában mért volumenéhez képest, amely tendenciára évek óta nem volt példa.


Forrás: KSH

(Nemzetgazdasági Minisztérium)