A legfrissebb adatok alapján 2013 augusztusában a kivitel mértéke 1,4 százalékkal, míg a behozatalé 0,4 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, amely így az év nyolcadik hónapjában a júliusi értéket is meghaladó, 613 millió eurós többletet eredményezett. 2013. január és augusztus között az export 2,5, az import pedig 3,2 százalékkal volt magasabb a 2012-ben mért értékeknél.
2013. augusztusban a kivitel értéke 6,4 milliárd eurót, a behozatalé közel 5,8 milliárd eurót tett ki, így a külkereskedelmi mérleg egyenlege 613 millió eurós többletet mutatott. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 2013. első nyolc hónapjában 4,6 milliárd euró volt, amely közel azonos az előző év azonos időszakában mért szinttel.
2013. január és augusztus között az import több mint 45 százalékát, az export 53 százalékát kitevő gépek és szállítóeszközök külkereskedelmének behozatala 2,2, míg kivitele 2,7 százalékkal emelkedett. A Kormány által is ösztönzött autóipari beruházásoknak köszönhetően a közúti járművek külkereskedelmi forgalma mind az exportot, mind az importot tekintve dinamikusan, 10 százalékot meghaladó mértékben növekedett. A feldolgozott termékek esetében a kivitelt tekintve 6,5, míg a behozatal mértékében 5,8 százalékos bővülés volt megfigyelhető 2012. január-augusztushoz képest. A hazánkban megvalósuló új vegyipari beruházások továbbra is éreztetik hatásukat: a műanyag-alapanyag, illetve az illóolaj, illat- és tisztítószer kereskedelme nagymértékű élénkülést mutat az export és import területén egyaránt.
A külkereskedelmünkben meghatározó súllyal rendelkező EU tagállamokkal szemben 2013. január-augusztusban a külkereskedelmi mérlegünk aktívuma közel 6,7 milliárd eurót tett ki, amely 82,5 millió euróval magasabb az előző év azonos időszakában elértnél. Az Európai Unión kívüli országok felé a kivitel 4,7 százalékkal, az import pedig 6,6 százalékkal növekedett. A fenti adatok, amelyek növekvő külkereskedelmi forgalmat mutatnak mind az EU tagállamok, mind az EU-n kívüli országok irányába, összhangban vannak hazánk Külgazdasági Stratégiájában megfogalmazott „keleti nyitás, nyugati tartás” politikájával.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)