Áprilisban 2 millió 693 ezren dolgoztak Magyarországon (a legalább 5 fős vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél), azaz közel ötezer fővel többen, mint egy évvel korábban, amikor 2 millió 688 ezer fő állt alkalmazásban. A KSH ma reggel közzétett adatai szerint a létszámbővülés forrása a versenyszféra, azon belül továbbra is elsősorban a feldolgozóipar, ami már jelzi az – egyelőre – elsősorban az ipari exporton alapuló gazdasági növekedés munkahelyteremtő hatását, a foglalkoztatási fordulatot. A nettó keresetek mindemellett 7,6 százalékkal emelkedtek, ami 2,8 százalékos reálkereset növekedésnek felel meg.

A KSH ma reggel közzétett gyorsjelentése szerint a teljes magyar nemzetgazdaságban alkalmazottak létszáma áprilisban 0,2 százalékkal haladta meg az előző év azonos hónapjában mért szintet, amely elmarad a korábbi hónapokra jellemző dinamikus növekedési ütemtől. A bővülés mérséklődése főként a korábbi közfoglalkoztatási programok ideiglenes kifutásának tudható be. A versenyszférára ezzel szemben 2010 májusa óta lendületes - jelenleg 38 ezer fős (2 százalék körüli) - létszámbővülés jellemző, amelynek fő forrása továbbra is a feldolgozóipar, ahol áprilisban több mint 17 ezer fővel (3,7 százalékkal) többen álltak alkalmazásban, mint egy évvel korábban.

A feldolgozóiparban foglalkoztatottak létszámának dinamikus bővülése jelzi, hogy a gyorsuló – egyelőre elsősorban továbbra is az exportra termelő ágazatok által vezérelt – gazdasági növekedésnek érdemi munkahelyteremtő hatása van, amelyet tovább javíthat az ipar belső rendelésállományban érzékelhető kedvező fordulat.

A közszférában ugyanakkor az alkalmazotti létszám kismértékű (a korábbi közcélú foglalkoztatási programok kifutásának és az új közmunkaprogram fokozatos beindulásának hatását kiszűrve áprilisban éves szinten 1 százalékos) csökkenése figyelhető meg. A versenyszférában látható kedvező folyamatok mellett az elkövetkezendő időszakban induló közmunkaprogramok újabb lendületet adhatnak a foglalkoztatottság növekedésének.

Forrás: KSH

A nemzetgazdaságban az alkalmazotti létszám bővülése mellett a bruttó átlagkeresetek is jelentősen - 5,9 százalékkal - emelkedtek áprilisban, ami a kedvező szja-változásokat figyelembe véve átlagosan 7,6 százalékos nettó keresetemelkedést jelent, ez azonban statisztikailag nem veszi figyelembe a családi adókedvezmények további pozitív hatását. A kerestek reálértéke a kedvező inflációs adatok miatt szintén jelentősen, 2,8 százalékkal emelkedett.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)