A KSH legfrissebb gyorsjelentése szerint 2012 januárjában a naptárhatástól kiigazított adatok alapján a kiskereskedelmi termékforgalom volumene 0,6 százalékkal volt magasabb az előző év azonos időszakához képest. Ezzel az eredménnyel Magyarország az Európai Unió azon 12 tagállama között volt, ahol növekedést regisztráltak 2011 első hónapjához viszonyítva.

A kiskereskedelmi bővülés főként a nagy súlyú élelmiszer- és élemiszerjellegű, valamint a bútor- és műszaki cikk üzletek forgalomnövekedésének köszönhető, a legdinamikusabb emelkedést pedig a kisebb súlyú csomagküldő és internetes tevékenységcsoport tudta felmutatni. Az összes forgalom 47 százalékát adó élelmiszer- és élelmiszerjellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 1,1 százalékkal emelkedett az eladások volumene az egy évvel ezelőtti azonos időszakhoz képest.



Forrás: KSH

A nem élelmiszer jellegű kiskereskedelem 2011 januárjához viszonyítva 2 százalékos bővülést könyvelhetett el. Ezen belül az eladásokból a legnagyobb részarányt képviselő (a teljes kiskereskedelmi forgalomból 10 százalékkal részesülő) bútor- és műszaki cikk üzletekben 3,3 százalékos volt a növekedés. Kiemelkedő volt a csomagküldő és internet tevékenységcsoport bővülése, ahol 32,3 százalékos forgalomnövekedést regisztráltak. Erős növekedést mutatott még az iparcikk jellegű vegyes (8,1 százalék), a textil-, ruházati és lábbeli (8,4 százalék) valamint az illatszer (10,8 százalék) üzletek forgalmának növekedése. Visszaesést a könyv, számítástechnika, egyéb iparcikk (2,2 százalék), gyógyszer- és gyógyászati termék (7,8 százalék) valamint a használtcikk (13,4 százalék) boltokban regisztráltak.

A teljes forgalom 19 százalékát realizáló üzemanyagtöltő állomásokon, az üzemanyagok magas ára miatt, 2,2 százalékkal csökkent a forgalom volumene.

2011 decemberéhez képest az idei év első hónapjában az élelmiszer- és nem élelmiszerjellegű vegyes termékek kereskedelme gyakorlatilag stagnált, míg az üzemanyagkereskedelem 0,8 százalékkal nőtt havi alapon.

Az Eurostat jelentése szerint az eurózóna államaiban az előző év azonos időszakához képest a kiskereskedelmi forgalom volumene stagnált, az EU-27 országait tekintve pedig 0,7 százalékkal nőtt. Jelenleg 19 ország januárra vonatkozó adatai állnak rendelkezésre, ami alapján a kiskereskedelmi forgalom volumene 12 országban - köztük Magyarországon - növekedett, míg 7 tagállamban csökkent.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)