Az NGM álláspontja szerint a bizalmi index huzamos ideje tartó javulása megerősíti, hogy az idén kibontakozó növekedési fordulat tartósnak ígérkezik, a magyar gazdaság növekedése a negyedik negyedévben 2,5% közelébe gyorsulhat, ami egyben azt is eredményezi, hogy 2013 év egészében a növekedés eléri, illetve a kedvező konjunkturális folyamatok fennmaradása esetén meg is haladhatja az 1%-ot.
Novemberben a GKI által készített felmérés alapján tovább javultak az üzleti és fogyasztói várakozások, mely egyfelől megerősítik, hogy az üzleti szféra szereplői és a háztarások is már érzékelik a kibontakozó növekedési fordulat eredményeit, másfelől a jelenleg is tapasztalható kedvező gazdasági folyamatok megerősödését vetítik előre.
Az üzleti szférán belül az ipari cégek érezhetően optimistábbak lettek, az ipari bizalmi index novemberben folytatta nyár vége óta tartó növekedését, és a javulást remélők aránya hosszú idő után meghaladta a romlásra számítókét. A javuló üzleti hangulatban fontos szerepet játszhat az elmúlt hónapokban 5,5%-ra gyorsuló ipari termelés-növekedés és a feldolgozóipari rendelésállomány 24%-ot meghaladó bővülése. Mindezek alapján a negyedik negyedévben az ipar növekedése tovább gyorsulhat, jelentősen hozzájárulva a GDP növekedéshez.
Az iparhoz hasonlóan az építőipari bizalmi index értéke is a tavalyi év végétől fokozatosan javul. Az építőipari konjunktúra-index októberi értéke a legkedvezőbb 2006 óta. Az emelkedő építőipari konjunktúra-index egyfelől a legutóbbi adat szerint jelentős mértékben, 9,3%-kal növekvő építőipari teljesítményt tükrözi, másfelől lenyomata a közel 40%-kal nagyobb rendelésállományra alapozható kedvező jövőbeli kilátásoknak. A beérkezett információk alapján ezért megalapozott az a várakozásunk, hogy az építőipar növekedése az elkövetkező időszakban is hasonlóan dinamikus lesz.
A GKI fogyasztói bizalmi index novemberben egyetlen hónap alatt ritkán tapasztalható mértékben emelkedett. A lakosság a saját várható pénzügyi helyzetét, valamint a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek vásárlási lehetőségét és megtakarítási képességét is kedvezőbbnek ítélte, mint októberben. Az elmúlt időszakban megfigyelhető fogyasztói bizalom javulás már több hónapja tükröződik az élénkülő forgalmat jelző kiskereskedelmi adatokon is. Előrejelzésünk szerint a mind a fogyasztói bizalmat, mind a háztartások fogyasztását tovább emeli a háztartások jövedelmének bővülése, melyhez jelentős mértékben hozzájárul az újabb rezsicsökkentések, a pedagógusok és az egészségügyben dolgozók őszi béremelése, a javuló foglalkoztatás és ezzel párhuzamosan a csökkenő munkanélküliség.
A hazai konjunktúra indikátorok javulása nemzetközi összevetésben is kiemelkedő. A magyar konjunktúramutatók a tavalyi év végétől kezdve a legmarkánsabb javulást mutatják mind régiós, mind uniós összevetésben. Jelenleg a hazai bizalmi indikátorok magasabb szinten tartózkodnak mind a régiós, mind az Európai Uniós mutatóknál.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)