A KSH legfrissebb gyorsjelentése szerint a kiskereskedelmi termékforgalom szeptemberi volumene éves viszonylatban 0,3 százalékos bővülést mutatott az augusztusi 0,4 százalékos növekedési ütem után. Havi alapon a forgalom változatlan maradt. Üzemanyag-kereskedelem nélkül a kiskereskedelem éves teljesítménye 0,5%-os javulást mutatott. Az EU 27 átlagában 0,8%-os, az eurózónában 1,5% volt a visszaesés, míg a régióban Szlovákia 3,7%-os csökkenést mért, Lengyelország pedig hazánkhoz hasonlóan 0,3%-kal tudta növelni kiskereskedelmi forgalmát. Hazánk tehát nagyon jól teljesített mind az EU egészét, mind a régiót tekintve.

Forrás: KSH

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2011 szeptemberében 689 milliárd, az év első három negyedévében pedig 5 678 milliárd forint forgalom realizálódott.

A kiskereskedelmi termékforgalom csaknem felét (43%) kitevő élelmiszerek és élelmiszer jellegű termékek éves szinten, jelentős mértékben, 1,5 százalékkal bővültek, míg a nem élelmiszer termékek esetében kisebb mértékű (0,6 százalékos) visszaesés történt. Előbbi esetében mindkettő főcsoport jól teljesített (élelmiszer jellegű vegyes illetve élelmiszer-, dohány-, ital), míg utóbbi gyengébb teljesítményéért a használtcikkek illetve ruházati termékek esetében történt forgalomcsökkenés okolható. Továbbra is kedvező tendenciát mutatott azonban a csomagküldő kiskereskedelem (25%-os bővülés), emellett az iparcikkek, illatszerek illetve könyvek forgalma is jelentős mértékben emelkedett szeptemberben (6,5%-14%). Az üzemanyagtöltő állomások értékesítésének volumenében regisztrált 0,5 százalékos visszaesés rontotta a kiskereskedelem teljesítményét. Ennek figyelembe vétele nélkül 0,5 százalékos lett volna a termékforgalom növekedése.

Havi alapon az élelmiszerek és élelmiszer jellegű vegyes termékek kereskedelme 0,3 százalékkal nőtt. A nem élelmiszer termékek augusztushoz képest 1 százalékos visszaesést mutattak az év kilencedik hónapjában. Havi szinten a gyógyszerek, illatszerek, csomagküldő kiskereskedelem forgalma bővült érdemben, ez utóbbi 7,2 százalékos növekedést produkált. Az üzemanyagok esetében a forgalom volumene 0,7 százalékponttal javult augusztushoz képest.

A kedvező szeptemberi statisztika úgy tudott kialakulni, hogy közben a hónap során a forint jelentősen gyengült az euróhoz viszonyítva a nemzetközi gazdasági válság újabb hulláma miatt, ami az euróhitelesek fogyasztását nagymértékben, a CHF hitelesek fogyasztását csak kisebb mértékben csökkentette (az EUR/CHF jelentős emelkedése miatt). A hazai lakosság továbbra is óvatos és megtakarításait növeli, illetve hiteltartozásait próbálja mérsékelni, emiatt a fogyasztási hajlandóságuk egyelőre alacsonyabb volt.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)