Szalai Piroska a nők munkaerő-piaci helyzetének javításáért felelős miniszteri biztos a MUNKA - CSALÁD egyensúly című konferencián hangsúlyozta, hogy a GYED extra bevezetésével a kormány célja az volt, hogy javítson a kisgyermekes nők és családok helyzetén.

A Magyar Tudományos Akadémián a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom által szervezett konferencián többek között szó volt családról, házasságról, a kisgyermekesek foglalkoztatottságáról, a munka és a magánélet összeegyeztethetőségéről is

Szalai Piroska miniszteri biztos előadásában a kisgyermekes anyák foglalkoztatásának javítása érdekében tett kormányzati intézkedéseket mutatta be, kiemelve a 2014. január 1-től bevezetett GYED extra csomagot, amely keretében a gyermek 1 éves korától az anya dolgozhat a GYED mellett.

A miniszteri biztos elmondta, hogy a 15-64 éves korú nők 2013. IV. negyedévében közel 100 ezerrel többen dolgoznak, mint az előző kormány utolsó évének ugyanezen időszakában, és a 2012-es évben 20 éves csúcsra emelkedett a nők foglalkoztatási rátája, amely várhatóan a 2013-as évben tovább emelkedik.

Szalai Piroska felhívta a figyelmet arra, hogy a munkaerő-piac tekintetében a nőknél ugyanazok a kockázatos csoportok, mint a férfiaknál.  Az az a 25 év alattiak, az 55 év felettiek és alacsonyan iskolázottak, de létezik egy plusz kockázat is, ami a férfiakat nem érinti, ez pedig a kisgyermek nevelése.

A 6 évnél fiatalabb gyermeket nevelő nők foglalkoztatási rátája 2012-ben 2,1%-ot emelkedett, és 15 ezerrel többen dolgoztak, mint korábban, hazánk azonban még ezzel a növekedéssel is sereghajtó az unióban.

A miniszteri biztos szerint a munkavállalóknál a növekedés gátja a GYED melletti munka tiltása volt, valamint a gyermekek napközbeni ellátásának problémája, míg a munkaadók el akarták kerülni, hogy az alkalmazott hosszan kiessen a munkából, az atipikus munkakörök fenntartása pedig plusz feladatot és költséget jelentett.

Korábbi hibás megoldásokat javított ki a jelenlegi kormány, amikor felismerte, hogy a valódi megoldás a rugalmasságban rejlik, és ezt szolgáló intézkedéseket hozott.

2011-től az egykulcsos adórendszer igazságos, munkára ösztönző változtatás volt, a családi adókedvezmények pedig komoly segítséget jelentenek már az 1 és 2 gyermeket nevelőknek is. 2012-től új, korszerű, rugalmas munkajogi szabályozás született, amit a 2013-ban bevezetett Munkahelyvédelmi akció keretében adott járulékkedvezmény követett. 2014-től a GYED extra feloldotta az egyik legkomolyabb gátat, így az anyák már dolgozhatnak a GYED mellett, valamint megjelent a diplomás GYED lehetősége is.

Szalai Piroska kiemelte, hogy a kistestvér születésekor a nagyobb gyermek után járó GYED vagy GYES is megmarad a családban. Kézzel fogható eredmény továbbá, hogy a GYED maximális értéke 42 ezer forinttal nőtt 2009-óta, míg a bölcsődei férőhelyek száma 2009-2012 között 10 ezer fővel emelkedett.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)