Az első félévben 1036 milliárd forintos (3854 millió eurós) rekordtöbblet keletkezett a külkereskedelmi termékforgalomban, ami 268 milliárd forinttal (1033 millió euróval) több mint 2010 azonos időszakában. Az export és az import forintértéke is meghaladta a gazdasági világválság előtti szintet. A külkereskedelmi termékforgalom kivitelének volumene 13,8, a behozatalé 11,5%-kal haladta meg az előző évi szintet az első hat hónapban.
Az első félévben 18,2%-kal 39,9 milliárd euróra nőtt az export értéke, míg az importé 16,5%-kal 36 milliárd euróra, így az aktívum meghaladta a 3,8 milliárd eurót. A többlet így 1 milliárd euróval nagyobb lett, mint 2010 azonos időszakában. Az első félévben rendkívül dinamikusan, közel 40%-kal nőtt az ázsiai exportunk értéke, míg az onnan származó importunk visszaesett, ennek eredményeként az Ázsiával szembeni deficitünk 1044 millió euróval csökkent. Az EU-val szembeni egyenlegünk ugyancsak javult, 255 millió euróval 5,5 milliárdra nőtt az aktívumunk, ezen belül az új EU-tagállamokkal (EU-11) szembeni többletünk (2,2 milliárd euró) nőtt, míg a régi tagállamokkal (EU-15) szembeni többletünk (3,3 milliárd euró) csökkent. Az egyes országokat tekintve meg kell említenünk az Ausztriával, Lengyelországgal, Dél-Koreával, Szingapúrral, Törökországgal és Romániával szembeni egyenlegjavulást, illetve az Oroszországgal, Hollandiával és az Egyesült Királysággal szembeni egyenlegromlást.
Forrás: KSH
A forgalom áruszerkezetét tekintve a legfontosabb első félévi fejlemény a gépek, szállítóeszközök termékcsoport többletének 1,2 milliárd eurós bővülése, amely így 6,1 milliárd eurót ért el. Az átlagosnál nagyobb mértékben bővült a közúti járművek és az általános rendeltetésű ipari gépek kivitele, illetve behozatala. Kiemelendő még az élelmiszer-ipari export dinamikus bővülése, illetve egyenlegjavulása (224 millió euróval, 960 millióra). A feldolgozott termékek árufőcsoporton belül meg kell említenünk a gyógyszerek 93 millió eurós egyenlegjavulását. Az energiahordozók deficitje ugyanakkor 545 millió euróval nőtt az első félévben.
Az év hátralévő részében további lassú egyenlegjavulást várunk 2010 azonos időszakához képest, így az éves többlet várhatóan jelentősen nagyobb lesz a tavalyinál.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)