A fogyasztói árak átlagosan 0,4%-kal voltak magasabbak decemberben, mint egy évvel korábban, míg 2013 egészében 1,7% volt az infláció. A tavalyi év utolsó hónapjában tovább folytatódott a fogyasztói árak csökkenése, sőt a KSH az elmúlt félévben hónapról-hónapra rekord alacsony inflációs adatot tett közzé. Azoknak a termékeknek az ára is csökkent, amelyek a nyugdíjas fogyasztói kosár alapvető árucikkei, és amelyre mindezidáig nem volt példa.

A pénzromlás mérséklődésével növekszik a bérek, nyugdíjak reálértéke, így a háztartások által elkölthető jövedelem, amely a fogyasztás élénküléséhez és gazdasági fellendüléshez vezet. Fontos kiemelni, hogy az alacsony infláció pozitív hatással van a gazdaság összes szereplőjére. Az üzleti szféra számára az alacsony infláció kiszámíthatóbb gazdasági környezetet teremt. Az alacsony infláció  gazdaságpolitikai hatása szintén kedvező, növeli a jegybank mozgásterét a gazdaság élénkítésére. A jegybanki alapkamat fokozatos csökkentésével könnyebbé vált a vállalkozások és az új beruházások finanszírozása, amely végül szintén a gazdasági teljesítmény növekedését vonja maga után.

A kedvező adatok a rezsicsökkentésen túl a jó mezőgazdasági termés következtében csökkenő élelmiszer árakból adódnak.  Nemzetközi összehasonlításban a régió államaihoz képest jobban teljesítünk (a legfrissebb novemberi éves  adatok alapján: Szlovákia: 0,5%, Lengyelország: 0,5%, Csehország: 1,0 %, Románia: 1,3% ), míg az Euró-övezet átlagához (december: 0,8%) hasonlítva jóval kedvezőbb a kép.

Az alacsony infláció mellett  a kormánynak sikerült megteremtenie az egyensúly és a növekedés feltételeit, így a várakozásoknál is jobban alakultak a 2013. évi költségvetés számai, a GDP arányos hiány legfeljebb 2,7 % lesz.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)