Az Európai Bizottság ma megjelent 2012. tavaszi előrejelzése – Magyarország EU csatlakozása (2004) óta először – azt prognosztizálja, hogy a magyar államháztartás hiánya 2 egymást követő évben (2012-ben és 2013-ban) a GDP 3 százalékában meghatározott (maastrichti) referencia érték alatt marad. (2011-ben a GDP 4,3 százalékának megfelelő többletet mutatott az államháztartás egyenlege.)
A hiány csökkenése Bizottság előrejelzése szerint is tartós folyamatok következménye, az államháztartás strukturális hiánya 2012-ben jelentős mértékben (a GDP 2 százalékát meghaladóan) csökken, és 2013-ban tovább mérséklődik, vagyis a referencia érték alatti hiány elérésének hátterében nem egyszeri egyenlegjavító tételek, hanem egy valódi trendforduló áll.
A Bizottság mostani előrejelzése a korábbihoz képest némileg lefelé módosított növekedési kilátásokkal számol, ami nemcsak Magyarország, hanem az EU27 és az euroövezet esetében is érvényesül. Bár a 2013. évi magyar költségvetési hiányra vonatkozó bizottsági prognózis a 3 százalékos referencia érték alatt marad, az meghaladja a konvergencia programban szereplő előrejelzést. Ennek oka részben a növekedésre vonatkozó előrejelzések, részben pedig a kormányzati intézkedések egy részének költségvetési hatására vonatkozó becslések eltérése. Mivel a bizottsági előrejelzés lezárása óta eltelt időszakban számos, a költségvetési hatások megalapozottságát alátámasztó újabb kormányzati döntések születtek, ezek figyelembe vételével a most publikált bizottsági előrejelzésben szereplő hiányszámok a későbbiek során még lefelé módosulhatnak. A bizottsági előrejelzés is megerősíti, hogy 2011-től az államadósság GDP-hez viszonyított aránya tartósan csökkenő pályára állt.
Bár a Bizottság most közzétett előrejelzésének több megállapítása, értékelése vitatható és előfordulnak benne tárgyi tévedések (pl. az árfolyamgát nem 2016-ban, hanem 2017-ben szűnik meg), összességében a biztonságosan és tartósan 3 százalék alatti államháztartási hiányra vonatkozó bizottsági prognózis is igazolja, hogy a Kormány megtette a túlzott hiány eljárás keretében a gazdasági és pénzügyminiszterek tanácsa (Ecofin) március 13-i ülésén elfogadott ajánlással összhangban lévő lépéseket. Ennek alapján jó esély mutatkozik arra, hogy – a Kormány szándékaival összhangban – a gazdasági és pénzügyminiszterek már az Ecofin június 22-i ülésén visszavonják a Magyarországot a Kohéziós Alapból megillető kötelezettségvállalások részleges felfüggesztésére vonatkozó korábbi döntésüket, annak 2013. január 1-i feltételes hatályba lépését jóval megelőzően.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)