A KSH legfrissebb adatai szerint a kiskereskedelmi termékforgalom augusztusi volumene mind éves, mind havi viszonylatban 0,4 százalékos bővülést mutatott a júliusi kismértékű visszaesés után. Hazánk a hatodik legmagasabb éves növekedési ütemmel rendelkezik az EU-ban, míg a visegrádi országokban (Csehországra nem állt rendelkezésre adat) folytatódott az előző hónapokra jellemző visszaesés.



Forrás: KSH

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2011. augusztusában 710 milliárd, a 2011 január-augusztus közötti időszakban pedig 4 988 milliárd forint forgalom realizálódott.

A kiskereskedelmi termékforgalom csaknem felét kitevő élelmiszerek és élelmiszer jellegű termékek éves szinten 0,4 százalékkal bővültek, míg a nem élelmiszer termékek esetében a júliusi kismértékű csökkenés után 2,5 százalékos bővülés mutatkozott. Utóbbi mögött elsősorban a használtcikkek értékesítési volumenének 30 százalékos éves növekedése húzódott meg, de jelentősen hozzájárult az illatszerek 17,6 százalékos, illetve a csomagküldő szolgálatok 14,9 százalékos forgalombővülése is. Az üzemanyagtöltő állomások értékesítésének volumene ugyanakkor 2011 augusztusában 2,4%-kal, az év első nyolc hónapjában pedig 1,1%-kal csökkent 2010 azonos időszakához képest.

Havi alapon az élelmiszerek és élelmiszer jellegű vegyes termékek kereskedelme 0,6 százalékkal, míg a nem élelmiszer termékek forgalmának volumene szezonálisan és naptárhatással kiigazítva 0,9 százalékkal nőtt. A ruházati, illetve a csomagküldő szegmens kivételével minden termékkörben javulás volt megfigyelhető az előző hónaphoz képest. Említésre méltó, hogy havi alapon a használtcikkek kereskedelme jelentős, 5,7 százalékos bővülést mutatott fel augusztusban. Az üzemanyagok esetében a forgalom volumene 0,1 százalékponttal mérséklődött júliushoz képest.

A kedvező augusztusi statisztikában több egyedi tényező hatása valószínűsíthető. Ilyen például a nyugdíjpénztárak által kifizetett reálhozam (amely adómentesen jutott el a háztartásokhoz), amely megjelenhetett a fogyasztási oldalon, de a megtakarításokat (illetve hiteltörlesztést) is gyarapíthatta. Fontos negatív tényező, hogy az svájci/forint frank árfolyam augusztusban érte el mélypontját, ami a háztartások hiteltörlesztését jelentősen megemelte.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)