Immár 18 hónapja magasabb a versenyszférában foglalkoztattak száma az előző év azonos időszakához képest. Októberben 8,9 ezer fővel (0,5 százalékkal) bővült a foglalkoztatottak száma a legalább 5 fős vállalkozásoknál az egy évvel korábbi időszakhoz képest – derül ki a KSH legfrissebb gyorsjelentéséből. A versenyszférában 29 ezer fővel (1,6 százalék) nőtt a foglalkoztatottak száma, míg a költségvetési szférában létszámcsökkentés mutatkozott a január-októberi időszakban az előző évhez viszonyítva. Az arányos, egykulcsos adórendszer bevezetése továbbra is érezteti pozitív hatását: a teljes munkaidőben foglalkoztatottak nettó átlagkeresete októberben 6,6, az év első tíz hónapjában pedig 5,8 százalékkal haladta meg a 2010-es szintet.
A versenyszféra munkaügyi statisztikái továbbra is pozitív képet mutatnak: 1 millió 862 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma októberben, amely 8,9 ezer fővel (0,5 százalék) magasabb, mint egy évvel korábban, az év elejétől számítva pedig még kedvezőbben alakultak az adatok: ebben a vonatkozásban 1,6 százalékos (29 ezer fős) növekedés volt tapasztalható. Az októberben mutatkozó kedvező növekedéshez elsősorban a feldolgozóiparban mért továbbra is dinamikus, 1,8 százalékos foglalkoztatottsági bővülés járult hozzá legnagyobb mértékben.
Forrás: KSH
A nemzetgazdasági szinten 2011 októberében 2 millió 710 ezer főt foglalkoztattak, 1,2 százalékkal kevesebbet, mint tavaly ilyenkor. A mutatót befolyásolja, hogy a költségvetési szférában kifutott a közfoglalkoztatási program, ezért létszámcsökkenés mutatkozott (az új közmunkaprogramok hatása még nem érződik). 2011 első tíz hónapjára vonatkoztatva a közfoglalkoztatottak számát kiszűrve 1,3 százalékos csökkenésről beszélhetünk a költségvetési szférában 2010 első tíz hónapjához képest.
Továbbra is pozitívan hat a keresetekre az arányos, egykulcsos adózás. Nemzetgazdasági szinten a családi kedvezmény nélkül számított, teljes munkaidőben foglalkoztatottak havi nettó átlagkeresete októberben 6,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet, amely a nonprofit szféra 8,8 százalékos, a versenyszféra ugyancsak számottevő 6,6 százalékos, illetve a költségvetési szektorban mért 5,9 százalékos bérnövekedésnek köszönhető.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)