A KSH legfrissebb gyorsjelentésének adatai szerint szeptemberben az export volumene jelentősen növekedett, míg az import is emelkedett az előző év azonos időszakához képest: a kivitel 9%-kal, a behozatal 2%-kal bővült. Az export növekedése főként a járműgyártáshoz kapcsolható, a behozatal bővülésének lassulása pedig az energiahordozók importjának csökkenésével magyarázható. A külkereskedelmi többlet tovább gyarapodott, az EU országai felé az aktívum növekedett, az ázsiai országok irányában a passzívum mérséklődött. A külkereskedelmi 1 éves gördülő egyenleg tovább javult, 2011 szeptemberében már 7031 millió eurót tett ki.

Az augusztusi pozitív fordulat után szeptemberben ismét növekedett a külkereskedelmi volumen. A növekedés mögött ebben a hónapban is elsősorban a legnagyobb részarányt képviselő gépek- és szállítóeszközök bővülése áll. Ebben a szegmensben a kivitel volumene 11%-kal, a behozatalé pedig 6%-kal növekedett 2011. január és szeptembere között az előző év azonos időszakához képest. Ugyanezen periódusban a feldolgozott termékek exportvolumene 16%-kal, importvolumene 13%-kal bővült a bázisidőszakhoz viszonyítva. Az energiahordozók behozatala összességében növekedett 2010. első három negyedévéhez képest: a kőolaj behozatala csökkent, míg a természetes és mesterséges gázoké növekedett.

Szeptemberben a külkereskedelmi mérleg jelentős (214 milliárd forintnyi) többlettel zárt. A külkereskedelem aktívuma az első 3 negyedévre összesítve 1 483 milliárd forint, amely a tavalyi év január-szeptember közötti időszakához viszonyítva 400 milliárd forinttal magasabb.



Legfontosabb piacaink, az EU országai felé a kereskedelem volumene az idei év első kilenc hónapjában jelentősen meghaladta az egy évvel ezelőtti értékeket: a kivitel 10%-kal, a behozatal 12%-kal lett magasabb. Az új tagállamok felé a kereskedelmi mérleg 222 milliárd forinttal javult, a régi tagállamok felé pedig 200 milliárd forinttal rosszabbodott. Az EU-n kívüli országok felé az export továbbra is dinamikusan bővült: 18%-kal volt magasabb 2011. első 3 negyedévében éves összehasonlításban, az import viszont stagnált, így a passzívum jelentősen, 378 milliárd forinttal mérséklődött.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)