A Nemzetgazdasági Minisztérium és a Magyar Regionális Tudományi Társasággal együttműködésben szervezte meg az Országos Fejlesztési és Területfejlesztési Koncepcióról szóló multidiszciplináris konferenciát

A 2013. október 8-án, Budapesten a Nemzetgazdasági Minisztérium Pénztártermében megtartott tanácskozás arra kereste a választ, hogy miképpen lehet a jövőben érvényesíteni az elfogadás előtt álló Országos Fejlesztési és Területfejlesztési Koncepció célkitűzéseit, milyen tervezési megfontolásokra, operatív lépésekre van szükség a területi szempontok eredményesebb érvényesítése érdekében.

A konferencia iránt komoly érdeklődés mutatkozott, mindössze négy munkanap után – a terem kapacitása miatt – befejeződött a regisztráció. A 140 résztvevő által képviselt szervezetek megoszlása (akadémiai szektor 27%, kormányzat 24%, nonprofit szervezetek 19%, megyei önkormányzatok 17%, tanácsadó cégek és egyéb szervezetek 13%) jól tükrözte a szakma komplexitását, sokszínűségét. A területfejlesztési politika alakítói és annak gyakorlati megvalósítói élénk figyelemmel kísérték a bemutatott szakmai és tudományos eredményeket. A bevezető előadások során a legfontosabb fejlesztési célok, eszközök és dokumentumok kapcso-latrendszere, érvényesülése és dilemmái kerültek megvitatásra: az OFTK területfejlesztési üzenete, területiség a Partnerségi Megállapodásban, tervek és tervrendszer, integrált tervezés területi szinten. A szakmai referátumok a kiemelt területpolitikai témákat járták körül: a területfejlesztés társadalmi oldalát, a foglalkoztatás, valamint a fenntarthatóság területi kérdéseit, a rendezés és a fejlesztés viszonyát, a területi hatásértékelést és a városfejlesztés aktuális kérdéseit. A tíz plenáris előadásban és az azokat követő diskurzuson konkrét, problémaorientált kérdések és javaslatok hangzottak el, amelyeket a jelenlévők több szempontból is egyetértéssel fogadtak:

  • A területi fejlesztések tervezése és megvalósítása során az integrált szemlélet nem kerülhető meg.
  • Az alulról szerveződő, illetve felülről vezérelt tervezés nem egymást kizáró megoldások, együttes és interaktív alkalmazásuk nagyobb koherenciát eredményez.
  • A számtalan hazai tervdokumentum között egyfajta tervrendszert (interaktivitást, visszacsatolást, hierarchiát) kell kialakítani.
  • Az Országos Fejlesztési és Területfejlesztési Koncepció egy kiváló, komplex és átfogó tervdokumentum.
  • Az OFTK-ban rögzített közép- és hosszú távú célok eredményes teljesítése a hatékony végrehajtáson és a szakpolitikai célok közötti prioritási sorrend felállításán múlik.
  • A növekedés- és fejlődésorientált politikai döntések nem negligálhatják a szakmai és tudományos eredményeket.
  • A szinte kizárólagossá váló európai uniós fejlesztési források hatékony elosztását a hazai és uniós célkitűzések megvalósítását veszélyeztető intézményi anomáliák terhelik.
  • A területfejlesztés új intézményrendszerének kialakításakor és működtetésénél valódi decentralizációra van szükség. Választott testületeknek kell garantálniuk a fejlesztési döntések demokratikus elszámoltathatóságát.
  • Az ország területi folyamatait követő kutatói és tervezői kapacitásokra van szükség, amelyek a fejlesztési célok megvalósítását nyomon követik, hatásait értékelik.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)