2012 első négy hónapjában 0,8 százalékkal csökkent az ipari termelés volumene az előző év azonos időszakához képest, míg az év negyedik hónapjában 3,1 százalékos volumencsökkenés volt tapasztalható mind a nyers, mind a munkanappal kiigazított statisztikák szerint. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adat havi alapon 2,4 százalékos mérséklődést mutatott a vizsgált hónapban. Pozitívumként értékelhető azonban, hogy a feldolgozóipar összes új rendelésállományában éves alapon jelentősebb növekedés volt megfigyelhető, emellett pedig a Mercedes gyár beindulásának már látható pozitív hatása kedvezőbb képet vetít előre a következő időszakra az ipari termelés alakulására vonatkozóan.
A nemzetgazdasági ágak közül a feldolgozóipari termelés 2,8 százalékkal mérséklődött, az energiaipari kibocsátás 7,8 százalékkal csökkent, a relatíve kisebb súlyú bányászat termelése azonban 16,1 százalékkal növekedett 2012 áprilisában az előző év azonos időszakához képest.
A feldolgozóiparon belül hat alágban volt tapasztalható termelésbővülés: a jelentősebb alágak közül a járműgyártás 8,1 százalékkal bővült, az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása pedig 2,2 százalékkal növekedett. A másik oldalról azonban az áprilisi negatív ipari termeléshez a második legnagyobb alágnak, a számítógép, elektronikai, optikai termékgyártás 14,3 százalékos csökkenése járult hozzá legnagyobb mértékben. Az látszik tehát, hogy a Mercedes gyár termelésének beindulása már érzékelhető a statisztikákban, azonban a járműgyártás kedvező teljesítménye nem tudta ellensúlyozni a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek termelésének csökkenését.
Értékesítési oldalról vizsgálva, 2012 áprilisában 3,4 százalékkal csökkent az ipari kivitel, amely a járműgyártási export 8,6 százalékos növekedésének, illetve a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártás kivitel 18,9 százalékos csökkenésének eredményeként alakult ki. A belföldi eladások 1,5 százalékkal csökkentek 2012 áprilisában az egy évvel ezelőtti szinthez képest, a feldolgozóipar hazai értékesítése pedig 5,8 százalékos forgalomcsökkenést mutatott a vizsgált hónapban.
Kedvező adat azonban a következő hónapokra vonatkozóan, hogy elsősorban az új exportrendelések 7,4 százalékos növekedésének köszönhetően 5,9 százalékkal emelkedett a feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésállománya. Emellett az összes rendelésállomány éves alapon 29,3 százalékkal bővült a vizsgált hónapban. Emellett a Mercedes gyár termelésének beindulása valószínűleg javítani fogja az ipari termelést a következő hónapokban is.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)