Történelmi lépésnek nevezte a keleti nyitás gazdaságpolitika valódi működése érdekében a magyar-koreai gazdasági vegyesbizottság első ülését Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a tanácskozást követő sajtótájékoztatón, hétfőn a Parlamentben. A felek négy területen írtak alá együttműködési megállapodást.

Varga Mihály hangsúlyozta: a magyar gazdaságdiplomácia nyitott és aktív politikát folytatott az elmúlt hónapokban. Kereskedelmi szempontból Dél-Korea kiemelt partnere az országnak, Magyarország jelenleg Dél-Korea negyedik legjelentősebb kereskedelmi partnere a kelet- és közép-európai régióban - tette hozzá.

"Történelmi lépést tettünk abban az irányban, hogy a magyar kormány keleti nyitás gazdaságpolitikája a valóságban is működjön" - fogalmazott Varga Mihály. Kiemelte, első alkalommal tárgyaltak egy, az elmúlt évtizedekben látványos gazdasági növekedést produkáló országgal. Szavai szerint új lehetőséget teremtett a két ország közötti gazdasági kapcsolatokban az Európai Unió és Dél-Korea közötti szabadkereskedelmi megállapodás (2011), különösen az élelmiszeripar területén. A kereskedelmi érdeklődés kölcsönös, magyar vállalatok és befektetők is érdeklődnek a dél-koreai lehetőségek iránt.

Varga Mihály ismertetése szerint a dél-koreai vállalatok magyarországi tőkebefektetéseinek összértéke meghaladta a 2 milliárd dollárt, és nagyjából negyven cég 25 ezer embert foglalkoztat Magyarországon. Az elmúlt időszakban a magyar kormány két dél-koreai nagyvállalattal - a Hankook Tire és a Samsung Electronics - kötött stratégiai megállapodást. Közlése szerint már a tavaly novemberi látogatása az országban előkészítette a magyar-koreai gazdasági vegyesbizottság ülésének témáit.

Kép letöltéseFotó: Botár Gergely

Varga Mihály közölte: az ülés záró eseményeként az exporthitelezés, a tudományos-technológiai együttműködés, a nukleáris oktatás és szakemberképzés, illetve a kis- és középvállalatok közötti együttműködés területén született megállapodás. A vegyesbizottság következő ülése 2015-ben lesz - mondta.

KIM Dzse Hong dél-koreai kereskedelmi, ipari és energiaügyi miniszterhelyettes értékelése szerint Dél-Koreának és Magyarországnak több területen is lehetősége van együttműködésre: különösen a kereskedelem, az ipar, a technológia, illetve a védelmi ipar területén. Az egyes intézmények közötti együttműködésekkel, tudományos konferenciákkal, közös projektekkel bővülhetnek az országok közötti kapcsolatok. Arról is beszélt, hogy Dél-Korea szerepet vállal az ázsiai magyar gazdasági kapcsolatok továbbfejlesztésében.

Együttműködési szándéknyilatkozatot írtak alá az Eximbank Zrt. és a Koreai Kereskedelmi Biztosító Intézet között exporthitelezésről, a Nemzeti Innovációs Hivatal és a Koreai Ipartechnológiai Intézet között tudományos és technológiai együttműködésről, a Nemzeti Külgazdasági Hivatal és a koreai Kis és Középvállalkozások Hivatala között kkv-k közötti együttműködésről, továbbá a Budapesti Műszaki Egyetem és a Koreai Villamos Művek (KEPCO - Korea Electric Power Corporation), valamint a Koreai Atomenergetikai Export Szövetség (Korea Nuclear Association for International Cooperation) között nukleáris oktatásról és szakemberképzésről.

Kép letöltéseFotó: Botár Gergely

A gazdasági vegyesbizottság ülésének idejére a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) magyar-koreai üzleti fórumot szervezett, amelyen számos magyar és koreai vállalat képviselője vett részt.

(MTI)