A 2010. évi költségvetést megalapozó számítások még -0,9 százalékos visszaesést jeleztek előre, majd 2010 közepén a kormányváltás idején 0,4 százalékos növekedést prognosztizáltak az elemzők. Ezzel szemben a 2010-es évben már 1,2 százalékkal nőtt a gazdaság. Megállapíthatjuk, hogy megkezdődött a növekedési fordulat a magyar gazdaságban.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) számításai szerint a magyar gazdaság bruttó hazai terméke 2010. negyedik negyedévében – az előzetes adattal közel megegyező mértékben – 1,9%-kal (a naptári hatás kiszűrésével 1,7%-kal) növekedett az előző év azonos időszakához képest. A bruttó hazai termék volumene a szezonálisan kiigazított adatok szerint 0,2%-kal bővült az előző negyedévhez képest, így 2010 egészében 1,2%-os növekedés következett be.
A hazai export és import volumene továbbra is jelentősen bővült (11,7%, illetve 10,3%), így a külkereskedelmi forgalom egyenlege 1,7 százalékponttal járult hozzá a GDP változásához. A gazdaság termelő ágazatai közül az ipar hozzáadott értéke továbbra is jelentősen (9,7%) növekedett, ez elsősorban a feldolgozóipar bővülésének (11,3%) tulajdonítható. A bíztató feldolgozóipari adat alapján feltételezhetjük, hogy a gazdasági válság Magyarországra gyakorolt hatása enyhülni kezdett, és az exporton keresztül a gazdaság növekedni tudott.
A feldolgozóipar bővülése ellensúlyozni tudta a többi gazdasági alágazat esetében mért visszaesést. A háztartások fogyasztási kiadása terén -0,4%-os, a természetbeni társadalmi juttatások esetében -2,2%-os, a közösségi fogyasztás területén -7,6%-os csökkenés figyelhető meg. A bruttó állóeszköz-felhalmozás esetén a visszaesés igen jelentős, -9,1%. A nagyobb jelentőségű ágazatok közül az ingatlanügyletek és a szállítás, raktározás nemzetgazdasági ágakban figyelhető meg jelentős csökkenés, a lakásépítések visszaesése tovább folytatódott.
2010 utolsó negyedévében az Európai Unió országai átlagosan 2,1%-kal bővültek éves alapon, az előző negyedévhez képest ez az érték 0,2%. A gazdasági válság után a tagállamokban általánosan 2% feletti növekedés jellemző. Legfontosabb exportpartnerünk, Németország GDP növekedése átlag feletti (4,0%), az előző negyedévhez képest 0,4%. A közép-kelet-európai gazdaságok növekedése is bíztató, Románia kivételével minden országban közel 2%-kal bővült a GDP.
(kormany.hu)