A 2011. június 20-án Luxembourgban tartott ECOFIN Tanács ülésének szünetében Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter az Európai Beruházási Banknak (EIB) az EU Duna Régió Stratégiában való szerepvállalásáról szóló egyetértési nyilatkozatot, továbbá 735 millió euró összegben négy projektfinanszírozó szerződést írt alá Philippe Maystadttal, az EIB elnökével.

Budapesti iroda a Duna Régió Stratégia végrehajtásának támogatására

Az Európai Unió Duna Régió Stratégiájában 8 EU-tagállam (Ausztria, Bulgária, Csehország, Magyarország, Németország, Románia, Szlovákia, Szlovénia) és 6 Unión kívüli ország (Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Moldova, Montenegró, Szerbia, Ukrajna) vesz részt.

Az EU elnökség kiemelt céljaként Magyarország elindította a Duna Régió Stratégia végrehajtását, melyben kezdeményező szerepét hazánk az elnökséget követően is fenn kívánja tartani. Ennek elérésében jelentős szerepet vállal az EIB azzal, hogy a június 20-án aláírt egyetértési nyilatkozatban foglaltak értelmében kiemelt szintű együttműködéséről biztosítja Magyarországot egy budapesti székhelyű iroda (Budapest Duna Kontakt Pont) felállításában. Az irodának a stratégia végrehajtásában, a rendelkezésre álló források koordinációjában folytatandó munkáját az EIB, Magyarország és más érdekelt országok szakértői végzik.

Az EIB a budapesti iroda munkáját a Duna Régió Stratégia prioritási területei közül elsősorban a mobilitás és intermodalitás fejlesztése, a vízminőség és az energia területein segíti szakértői segítségnyújtással és projekt-finanszírozással. Az iroda felállításával kifejezett cél, hogy a Duna Régió Stratégia megvalósítására használható uniós források mobilizálását a már elérhető projekt-előkészítő eszközök (JASPERS, ELENA) és az EU-n kívüli országok számára is hozzáférhető multi-donor alapok (WBIF, NIF) segítségével támogassuk.

Projektfinanszírozó megállapodások az EIB-vel

A mai napon az EIB elnöke és a nemzetgazdasági miniszter által 735 millió euró összegről aláírt négy szerződés a központi költségvetési kiadások kedvező feltételekkel történő finanszírozásán keresztül jelentős mértékben hozzájárul az Új Széchenyi Terv és az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program keretében a hazai közlekedési, környezetvédelmi és energetikai, valamint vidékfejlesztési és az egészségügy területén tervezett beruházások megvalósításához.

A gazdaságfejlesztési célokat szolgáló, kedvező pénzügyi feltételekkel nyújtott EIB-források lehetővé teszik a beruházások költségvetési kiadásainak hosszú lejáratú, alacsony kamatozású finanszírozását úgy, hogy közben a meglévő és folyamatosan csökkentendő államadósság szerkezete is kedvezőbbé válik. A kedvező pénzügyi feltételek mellett az EIB fontos szerepet játszik az uniós támogatásokból megvalósuló beruházások terén az abszorpciós kapacitás javításában, ezáltal a gazdaság dinamizálásában is.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)