Javaslatot tett Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter pénteken Orbán Viktor miniszterelnöknek, hogy az idei költségvetésben a kormány hozzon létre stabilitási tartalékalapot, amely súlyos külső kockázatok megjelenése esetén megvédi a büdzsét az európai pénzügyi rendszer hullámveréseitől.
Matolcsy György ezt brüsszeli sajtótájékoztatóján jelentette be. A tartalékalapba helyezett összeg csak a kockázatok tényleges bekövetkezte esetén költhető el, egyébként az év végére újra felhasználható az államháztartási törvényben szereplő célokra - fejtette ki. Mint mondta, meglátása szerint az alapban jelentős összegnek kell lennie, ezért a bruttó hazai össztermék, a GDP egy százaléka körüli összeget, 250 milliárd forintot javasol félretenni. "Úgy látom, ez elegendő lesz arra, hogy Magyarország pénzügyeit biztonságba helyezze, de erre szükség van" - jelentette ki a miniszter.
Hozzátette: biztosíték lehet az alap arra is, hogy az államháztartási hiány mértékét a GDP 3 százaléka alatt tartó költségvetési politika biztonsággal teljesíthető legyen. Jelezte azt is, hogy az alap forrása az érvényes költségvetés: az összeg a jelenlegi kiadási büdzséfejezetekből származna, más forrásokban a kormány nem gondolkodik. Elképzelhető, hogy a kormányfő döntése még pénteken megszületik a javaslatról - tett hozzá Matolcsy György.
A minisztérium munkatársai készen állnak arra, hogy az esetleges döntést követően már a hét végén kidolgozzák a részletes javaslatot és azt akár hétfőn a kormány elé terjesszék. A nemzetgazdasági miniszter szerint azt, hogy "vadonatúj nemzetközi pénzügyi helyzet állt elő", jelzi Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök pénteki javaslata is egy euróövezeti versenyképességi paktum elfogadására. Ez is azt jelzi, hogy a 2011-es évet a legnagyobb előrelátással, óvatossággal kell kezelni - fogalmazott Matolcsy.
Kifejtette: egyrészt a régebbi kockázatok is új fényben jelennek meg, másrészt újabb rizikótényezők is megjelentek. A legnagyobb kockázat szerinte az, hogy az uniós országok egy részében meredeken emelkedik az államadósság szintje. Az unióban azért is össze kell hangolni a gazdaságpolitikákat és a költségvetési politikákat, hogy a hiány leépítésének gyorsításával megakadályozzák az adósság növekedését - magyarázta. Kérdés továbbá, hogy néhány eurózövezeti ország esetében lehet-e a pénzpiacról finanszírozni az államadósságot. Kockázati tényező, hogy a pénzpiacok elfogadják-e az eurózóna államainak külön-külön kidolgozott egyensúlyi és reformprogramjait.
Új kockázat emellett az észak-afrikai térségben - fontos kőolajtermelő térségekhez közel - kialakult helyzet, amelyet néhány héttel ezelőtt még nem valószínűsítettek. Utalt a miniszter arra is, hogy az új euróövezeti inflációs előrejelzések ezen a téren is megnövekedett kockázatot jeleznek. Mindezzel együtt Matolcsy György szerint Magyarország jó irányban indult el.
A nyugdíjrendszer reformjának következtében az államadóság jelentősen csökkenthető. Úgy fogalmazott, hogy"áttörés előtt állunk", amelynek révén Magyarország lehet az egyik legalacsonyabb hiányt elkönyvelő EU-tagország, és ráadásul csökkenteni tudja az adósságszintet.
Figyelmeztetett ugyanakkor, hogy Magyarország kizárólag a pénzpiacról finanszírozza államadósságát, ezért nagy körültekintéssel kell figyelni minden olyan hírre, amely arra utal, hogy még további rengések következhetnek be idén a piacon.
(MTI)