A júniusi megtorpanást követően kedvezően alakult a júliusi ipari termelés: 2011 januártól számítva 7 százalékot tett ki a bővülés az elmúlt év első hét hónapjához viszonyítva. Havi alapú adatokat vizsgálva is gyorsulás figyelhető meg: 0,8 százalékkal volt magasabb a szezonálisan és munkanappal kiigazított ipari termelés júliusban a megelőző hónaphoz képest. Magyarország minden régiójában nőtt az ipari termelés az év első hét hónapjában.

Az előző év azonos időszakához képest 0,3 százalékos bővülés volt tapasztalható, munkanaphatástól megtisztítva pedig 2,7 százalékos növekedést tudott felmutatni az ipari szektor.

Termelési oldalról, a nemzetgazdasági ágak tekintetében a feldolgozóipar minimális mértékben, míg a bányászat 1 százalékkal emelkedett, az energiaipar kibocsátása azonban 3,7 százalékkal csökkent júliusban az egy évvel korábbi szinthez képest. A feldolgozóipar alágai közül az annak egyötödét jelentő járműgyártás jelentős mértékben, 10,5 százalékkal növekedett éves alapon. Pozitív irányban járult hozzá még a termeléshez a közepes súlyú vegyi anyag termék (15,5 százalék), valamint a fémalapanyag és fémfeldolgozási termékgyártás (10,9 százalék) volumenbővülése. A kisebb súllyal rendelkező számítógép, elektronikai, optikai termék gyártás (23,2 százalék), valamint az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása (3,3 százalék) esetében visszaesés volt tapasztalható a termelési adatokban.

Értékesítési oldalról vizsgálva, az exportforgalom 2,8 százalékos növekedést ért el júliusban az előző év azonos időszakához képest, amely azonban nem tudta kompenzálni a belföldi eladások mérséklődését (9,3 százalék), így összességében az összes értékesítés éves alapon 3,1 százalékkal csökkent. Havi alapú, szezonálisan és munkanappal kiigazított adatokat vizsgálva azonban 0,2 százalékkal nőtt az összes értékesítés júliusban, a belföldi forgalom pedig nem változott.

A számottevő exportnövekedés hátterében a feldolgozóipar közel egynegyedét adó járműgyártás külföldi eladásokban tapasztalt nagymértékű, 11 százalékos forgalomnövekedése járult hozzá legnagyobb mértékben, azonban a kisebb arányt képviselő számítógép, elektronikai, optikai termékgyártáshoz kapcsolódó exportértékesítés csökkent (15 százalék) a vizsgált időszakban.

Kiemelendő, hogy Észak-Magyarország (14 százalék) vezetésével minden régióban nőtt az ipari termelés az év első hét hónapjában.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)