A KSH ma reggeli közleménye alapján a magyar gazdaság továbbra sem tudott elszakadni az alapvetően nemzetközi trendek által jelzett növekedési pályától. A GDP az előző évhez képest 1,5%-kal csökkent a nyers adatok alapján, míg 1,4%-kal a naptárhatástól megtisztított adatok alapján. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított KSH adat 1,6%-os éves alapú mérséklődésről számol be, aminek megfelel az Eurostat ma 11:00-kor publikált közleményében szereplő adat is.

A részletes adatokat a KSH december 7-én ismerteti, így a gazdasági teljesítmény szerkezetéről bővebb információt csak akkor kaphatunk. Az azonban bizonyos, hogy az aszálykárok következtében a termelési oldalt jelentősen befolyásolta a mezőgazdaság teljesítménycsökkenése, amihez hozzájárult a 2011-es magas bázis is. Az ipari termelési számok tegnap láttak napvilágot az Eurózóna tekintetében, amelyek kedvezőtlen teljesítményről árulkodnak. Ez nagymértékben befolyásolja, hazánk ipari teljesítményét is, hiszen Magyarország külpiaci nyitottsága nagy az Európai Unió felé (a külkereskedelem csaknem háromnegyedét az EU országokkal bonyolítjuk le).

A felhasználási oldalon várhatóan továbbra is a nettó export jelentett jelentős, növekedéshez való hozzájárulást. A gazdaság motorja a válság kitörése óta az export és nagyrészt a feldolgozóiparban realizált export teljesítmény. Ennek volumenváltozása függ a külpiacok teljesítményétől, amelyek jelenleg nem büszkélkedhetnek jó adatokkal.

Nemzetközi összehasonlításban a magyar adatot érdemes az adósságleépítés sikerével együtt értékelni, melyet a Bizottság is elismer.

Forrás: Eurostat

A negyedéves és éves összehasonlítású számok is mutatják, hogy Csehország hasonló teljesítményt nyújt mint hazánk, előbbi az éves szám esetében jobb egy tized százalékponttal, utóbbi a negyedéves összehasonlítást tekintve jobb egy tized százalékponttal. Az EU-n belül 10 ország gazdasági teljesítménye visszaesett, néhány esetben úgy hogy azzal párhuzamosan nem történt adósságcsökkentés sem.

Forrás: Eurostat

Összességében az látszik az Eurostat adataiból, hogy az EU nem teljesít jól és jóval a világgazdaság teljesítménye alatt marad a Gazdasági Közösség produktuma. Ez egyrészt az elhúzódó adósságválságnak, másrészt a magas adósságállományoknak köszönhető. Hazánk az adósság leépítésével és a deficit csökkentésével egy fenntartható pályára lépett, aminek rövid távon vannak növekedési áldozatai, de már középtávon látszódni fognak ezen szükséges lépések növekedésre gyakorolt kedvező hatásai.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)