2004 óta nem látott mértékben, 9,8 százalékkal növekedett a beruházások mértéke az idei év harmadik negyedévében. A magyar gazdaság tartós, egészséges szerkezetű növekedését vetíti előre, hogy a rendkívüli bővüléshez a nemzetgazdasági ágak döntő többsége hozzájárult.
Összesen tizenöt nemzetgazdasági ágazatban volt magasabb a beruházások mértéke az előző év harmadik negyedévéhez képest. Az építési beruházások nagysága 9,5, míg a gép- és berendezés-beruházásoké több mint 10 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakában mért szintet. A nemzetgazdasági beruházásokban közel egyharmados arányt képviselő feldolgozóipari beruházásoknál már az előző negyedévben megfordulni látszódott a csökkenő tendencia, a harmadik negyedév pedig meghozta az áttörést: nagymértékű, 13,6 százalékos emelkedést mutatott az ágazat. A feldolgozóiparon belül a járműgyártás és az ehhez kapcsolódó beszállító ágazatok, valamint az élelmiszeripar beruházása is kiemelkedő volt.
A beruházások több mint 90 százalékkal emelkedtek a víz- és hulladékgazdálkodás területén a víztisztítási és csatornázási projektek eredményeként. A gépbeszerzések és tárolók építésének következtében dinamikusan, 36,3 százalékkal nőttek a beruházások a mezőgazdaságban. A kereskedelem, gépjárműjavítás területén a bővülés több mint 21 százalékos volt, ezen belül a legnagyobb mértékű emelkedés a kiskereskedelemben volt tapasztalható.
A beruházások negyedéves alapon is növekedést mutattak, a szezonálisan kiigazított adatok szerint 1,3 százalékkal emelkedett mértékük. A beruházások kiugró bővülése, a magyar gazdaság harmadik negyedévi 1,7 százalékos növekedése, a várakozásokon felüli ipari és építőipari adatok, továbbá a rekordot döntő foglalkoztatottság eredményeként Magyarország stabil, kiegyensúlyozott növekedési pályára állhat. A kedvező adatok megerősítik a Kormány prognózisát, amely szerint az idén a GDP bővülése elérheti, illetve kedvező esetben meg is haladhatja az 1%-ot, és növeli annak az esélyét, hogy 2014-ben a növekedés a Kormány által prognosztizált 2%-os mértéknél is magasabb lehet.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)