A kormány szerdai döntésének értelmében 2014-ig megszűnik a bankadó, ugyanakkor nélküle és a krízisadók egyszeri bevételei nélkül is kiszámítható lesz az államháztartás működése – hangzott el Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter és Giró-Szász András kormányszóvivő szerdai tájékoztatóján.

A kormány igazságosabb közteherviselést tűzött a zászlajára, ezért a fogyasztást kívánja adóval terhelni a Széll Kálmán Terv 2.0-ás kiegészítésében, hogy a családok maguk dönthessenek arról mennyit fogyasztanak – fogalmazott Giró-Szász András kormányszóvivő.

Matolcsy György, Giró-Szász András (fotó: Horváth Ernő)

2013-tól megszűnnek a krízisadók, a bankadó a felére csökken, 2014-től pedig ez utóbbit is kivezeti a kormány – jelentette be Matolcsy György a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón.

A nemzetgazdasági miniszter elmondta, a Széll Kálmán Terv 2.0 keretében három új adónem bevezetéséről hozott döntést a kormány, amelyek bevételei a következő években, és hosszú távon is kiszámíthatóvá teszik az államháztartást. Hangsúlyozta, hogy a távközlési, a biztosítási, illetve a pénzügyi tranzakciós adóról továbbra is folynak az egyeztetések, a kormány javaslata heteken belül a parlament elé kerülhet.

Matolcsy György (fotó: Horváth Ernő)

Matolcsy György kitért arra, ugyancsak további egyeztetések folynak a háromkulcsos társasági adóról is, mindezen adókkal együtt az a kormányzat célja, hogy egyszerre válaszoljon a válság kihívásaira, illetve az uniós elvárásokra. Kiemelte ugyanakkor, hogy további adóemelés a jövedelem típusú adóknál nem várható.

A távközlési adóról szólva a miniszter bejelentette, hogy július 1-től kerülhet bevezetésre, s a távközlési szolgáltatásokat nyújtó cégeket terheli. Az adó maximált összege a magánszemélyek esetében nem haladhatja meg a 700 forintot, céges előfizetés esetén ez a maximum 2500 forint.

Giró-Szász András (fotó: Horváth Ernő)

Matolcsy György a tranzakciós illetékről elmondta, hogy az egy ezrelékes illeték, amely a 600 000 milliárdos éves magyarországi tranzakciók alapján 130 milliárdot hoz az államkasszának. Hozzátette, hogy a magánszemélyek esetében a saját számlák közti forgalomra nem vonatkozik. Arról is szólt a miniszter, hogy az ötmillió forint feletti céges, vállalati utalások ezentúl kötelező pénzintézeti tranzakcióhoz lesznek kötve.

A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta, hogy ezzel befejeződött az államháztartás konszolidációja, megújítása.

(kormany.hu)